Muhabbit

Multitrilyon Dolarlık Serbest Fon Three Arrows Capital Çöküşün Eşiğinde Mi?

Singapur merkezli multitrilyon dolarlık kripto para fonu Three Arrows Capital zorlu günlerden geçiyor. Three Arrows sonun başlangıcı mı?

Multitrilyon-Three-Arrows-Muhabbit

Multitrilyon-Three-Arrows-Muhabbit

Singapur merkezli multitrilyon dolarlık kripto para fonu Three Arrows Capital (3AC) zorlu günlerden geçiyor. Öyle ki, kimilerine göre fon, çoktan dönüşü olmayan bir çöküş sürecine girdi. 

2021 senesinde kurulan serbest fonun 10 milyar dolar civarında bir varlığı idare ettiği tahmin ediliyor. Fon ayrıca sektörün önde gelen pek çok şirketinde de önemli pozisyonlara sahip. Bu şirketler arasında Bitcoin, Ethereum, Solana, Axie Infinity ve BlockFi da yer alıyor.

15 Haziran 2022 Çarşamba günü 3AC olarak bilinen Three Arrows Capital’ın 40 milyon dolar değerindeki Lido Staked Ethereum (stETH) de dahil olmak üzere pek çok varlığını satışa çıkardığı görüldü. Konu üzerine Twitter’da düşüncelerini paylaşan uzmanlar ve araştırmacılar fonun bu hamleyle amacının 264 milyon dolar değerindeki Aave borcunun ve 35 milyon dolar değerindeki Compound kredisinin likidite olmasının önüne geçmek olduğunu belirtti. 

Wall Street Journal’ın 17 Haziran 2022 Cuma günü yayımlanan göre, Three Arrows Capital, varlıkların satışı ve başka bir firma tarafından kurtarılması da dahil olmak üzere mevcut durumdan kurtulmak için alternatif seçenekleri araştırıyor.

Kuruculardan alıntılarla haberi zenginleştiren Wall Street Journal’a göre, Su Zhu ve Kyle Davies tarafından kurulan 10 yaşındaki hedge fonu, yatırımcılar ve borç verenler için bir çözüm bulmaya yardımcı olması için yasal ve mali danışmanlar tuttu. Ancak Three Arrows’un girişimleri şimdiye dek işe yaramışa benzemiyor.

Genesis Digital Assets

Genesis ve BlockFi Three Arrows Capital’i Likide Etti

Cuma günü, Genesis Ticaret İcra Kurulu Başkanı Michael Moro, New York merkezli Genesis’in dezavantajıları minimums indirmek için teminat tamamlama çağrısına uymayan (Three Arrows Capital olduğu tahmin edilen) karşı taraftan gelen tüm likit teminatları sattığını ve hedge ettiğini ifade etti bununla birlikte hiçbir müşteri fonunun etkilenmediğinin de altını çizdi.

New Jersey merkezli kripto para borç verme platformu BlockFi da Three Arrows Capital’in pozisyonlarından en azından bazılarını likide (tasfiye) edenler arasında yer aldı.

BlockFi CEO’su Zac Prince 16 Haziran 2022 Perşembe günü, şirketinin adını vermediği büyük bir müşteriye verdiği krediye karşı teminatı likide ettiğini tweetledi.

“Krediyi tamamen hızlandırdık ve ilgili tüm teminatları tamamen nakde çevirdik veya hedge ettik.”

BlockFi CEO’su Zac Prince

Tüm bu gelişmeler üzerine bir de Three Arrows Capital’in birkaç kripto para borsasında likide edilmeden yalnızca birkaç gün önce yatırımcılarını başka bir girişime yönlendirdiği ortaya çıktı.

Three Arrows Capital’den Su Zhu ve Kyle Davies tarafından işletilen TPS Capital, yatırımcıların Grayscale’in Bitcoin bağlantılı fonu GBTC’yi içeren bir arbitraj fırsatına yönlendirildiğini iddia ediliyor. Sektöre aşina olan kişiler şirketin 7 Haziran 2022’den beri bu yönlendirmeyle meşgul olduğunu ve belki de bunun çöküşün önüne geçmek için son bir çaba olabileceğini dile getiriyor.

Arbitraj fırsatına gelince, Three Arrows Capital’in BTC’yi 12 ay boyunca TPS ile kilitleyebileceği ve Bitcoin karşılığında bir senet alabileceği belirtiliyor.

Three Arrows Capital, varlık yönetimi firması Grayscale’in Bitcoin Trust’ının (GBTC) en büyük yatırımcılarından biri olarak biliniyor. Grayscale, GBTC’yi borsada işlem gören bir fona dönüştürmek için ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’ndan onay istiyor ve konuya dair kararın Temmuz 2022’de çıkması bekleniyor. GBTC şu anda Bitcoin fiyatına %33,75 indirimle işlem görüyor.

Three Arrows

Multitrilyon Dolarlık 3AC Şüphe Altında

Moon Overlord isimli bir kripto para yatırımcısı blockchain veri platformu Nansen’den paylaştığı ekran resimleriyle Three Arrows Capital ile ilişkili cüzdanların geçtiğimiz hafta gerçekleştirilen en büyük beş işleme ev sahipliği yaptığını ortaya koydu. Yapılan işlemlerin en az 30.000 stETH olduğu belirtiliyor. 

Bir başka kripto para analisti Onchain Wizard ise Ethereum fiyatının 1.042’ye ulaşması durumunda kredinin likidite olacağını ifade etti. 

Kredilerin var olduğuna veya 3AC’ye ait olduğundan şüphelenilen bir Ethereum cüzdanına bağlı olduklarına dair herhangi bir şüphe yok. Ancak fon yine de kredileri aldığını doğrulamayı reddediyor.

14 Haziran 2022 Salı günü konuya dair açıklamalarda bulunan Three Arrows Capital’in Kurucu Ortağı Su Zhu, şirketin kendisini ayakta tutmak için adımlar attığına dair güvence verdi. 

“İlgili ortaklarla görüşme aşamasındayız ve kendimizi bu süreci aşmaya adamış durumdayız.”

3AC Kurucu Ortağı Su Zhu

Zhu’nun hangi ortaklarla görüştüğünü belirtmemesi ya da şirketin nasıl bir süreçten geçtiğine dair herhangi bir bilgi vermemesi ise dikkat çekti. 

Eden Network Kurucu Ortağı Caleb Sheridan’a göre her ne kadar 3AC kalkıp “bu kesinlikle benim adresim” gibi bir açıklama yapmıyorsa da, herkes bu adresin bir şekilde 3AC ile bir bağlantısı olduğuna inanıyor. 

Ethereum

Eden Network, Ethereum ve Likide Olmanın Eşiğindeki Hisseler

Eden Network, yatırımcılar tarafından işlemlerinin Ethereum ağındaki belirli bir bloğa yerleştirilmesini garanti etmek amacıyla kullanılan bir protokol. Protokolün bu özelliği, özellikle arz bitmeden NFT basmaya, arbitraj ticareti yapmaya çalışan veya mevcut durumda multitrilyon değerindeki 3AC’nin Aave ve Compound teminatı olduğuna inanılan varlığı likide etmek için ilk sırada yer alan kişiler için oldukça değerli bir işlev görüyor.

Otomatik tasfiyeye girmeleri beklenen iki hisse halihazırda akbabalar tarafından kuşatılmışken, uzmanlar eldeki stETH’lerden kurtulmak için bundan daha kötü bir zamanlama olamayacağını dile getiriyor. İnsanların Ethereum’u stake etmesine ve karşılığında eşit miktarda stETH almasına izin veren Lido Staked’de Ethereum, %6 indirimle işlem görüyor.

Ethereum fiyatı yeterince düşerse, kredileri güvence altına almak için kullanılan teminat likide (tasfiye) edilecek veya satılacak. Ve teminata ilk teklif vermeyi başaran kişi, %5’lik bir ödül alacak. Diğer bir deyişle, örneğin 105 milyon dolarlık ETH için 100 milyon dolar gibi bir ödeme yapılacak. 

İlginizi çekebilir: Kripto Para Fonu 3AC Hakkındaki İddialar!

Sheridan’a göre, eğer bu olursa, kazanan teklife sahip kişi için bir Catch 22 gerçekleşme ihtimali oldukça yüksek. Böyle bir durumda kazanan kişinin eğer yakın zamanda ticaretten bir getiri elde etmek istiyorlarsa ETH’yi USDC gibi fiyat oynaklığı görmeyen bir madeni para ile değiştirmeleri gerekiyor.

“USDC için ETH’yi nerede tasfiye ediyor olursanız olun, bunu akıllı bir şekilde yapmak zorundasınız. Aksi halde fiyatı sürekli olarak düşmeye devam edebilecek bir varlığı elinizde tutma riskiyle karşı karşıya kalacaksınız.”

Bu iki krediyi güvence altına alan teminat tasfiye edilirse, borç verenler için de hoş olmayan bir senaryo meydana geliyor. Bu borç verenler arasında halihazırda yeterince likidite sorunuyla uğraşan Celsius da yer alıyor.

Daha Fazla DeFi Haberi için: DeFi Haberleri

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Son Yazılar

Exit mobile version