Muhabbit

Neutrino Protokol İle Chainlink İşbirliği Yapacak!

Yeni işbirliği, Waves ve Ethereum arasındaki çapraz zincir köprülerinin güvenliğini ve sağlamlığını artıracak.

Neutrino protokolü,  iki blok zinciri arasındaki Neutrino USD (USDN) ve diğer token’ların kesintisiz transferleri gerçekleştirmek için Chainlink ile işbirliği yapıldığını duyurdu.

Şirket yaptığı açıklamada Chainlink gibi olgun bir oracle sisteminin, algoritmik stablecoin’in güvenli, tamamen teminatlandırılmış bir zincirler arası likidite biçimi olarak genel güvenilirliğini sürdürmek için gerekli olduğunu belirtiyor.

Bilindiği üzere USDN, geçtiğimiz yıl Ethereum ağına bir ERC-20 token’ı olarak taşındı. Böylece Ethereum blok zincirinde USDN verilmesi ve yerel Waves blok zincirindeki ağ geçidi hesabında eşdeğer miktarda USDN kilitlenmesi işlemleri gerçekleştirilebilir oldu. Ancak bu işlemlerin devamlılığı için, Waves ağ geçidi hesabındaki kilitli bakiyeyi izleyen ve Ethereum’da tam olarak aynı miktarda USDN token’ı olduğunu doğrulayan harici bir zincir dışı hizmet (oracle) tanıtmak gerekliliği ortaya çıktı. Tam da burada Chainlink oracle’larının, USDN ve diğer Neutrino varlıkları için böyle bir Rezerv Kanıtı (PoR)’nın oracle ağı oluşturmak için gerekli olması nedeniyle ortaklık kurulduğu bildirildi.

Ethereum tabanlı olan USDN’nin en kullanışlı özelliği, kullanıcıların Waves blok zincirindeki bir stake sözleşmesine kilitlenmiş USDN’lerinden ödül toplama yeteneğidir. 

USDN’yi 1 inç , Uniswap , Curve , Balancer , Bancor vb. gibi platformlardan satın alan ERC-20 USDN sahipleri, bu stablecoinleri bir cüzdanda (örneğin Metamask) saklayabilir ve stake ödülleri otomatik olarak hesap bakiyesine yatırılır.

Entegrasyon Faydaları

Yapılan açıklamada Chainlink Proof-of-Reserve (PoR)’ın temel amacının, rezervlerin ve basılan token bakiyelerinin farklı API’lere sahip iki veya daha fazla farklı blok zincirinde eşdeğer olduğunu kanıtlamak olduğu bildirildi. Sistemler arasında güvenilir bir veri aktarıcısı olan Chainlink oracle’larının, Waves ve Ethereum arasındaki zincirler arası iletişimi kolaylaştırmak oldukça elverişli olduğu da ayrıca bildiriliyor.

Neutrino protokolü tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Chainlink Network Proof of Reserve desteğiyle Waves ve Ethereum arasında zincirler arası DeFi’nin benimsenmesine öncülük etmekten büyük heyecan duyuyoruz. Bu entegrasyonun, zincirler arası DeFi’nin bir bütün olarak genişlemesini önemli ölçüde ilerleteceğine ve likiditenin blok zincirleri arasında oldukça güvenli ve şeffaf bir şekilde serbestçe akmasına izin vereceğine inanıyoruz.”

Neutrino

İşbirliği sonucunda yapılacak çalışma ile zincir üzerindeki ürünlerinde USDN’yi kullanan DeFi protokollerinin, USDN tarafından teminatlandırılan bir kredi verilmesi gibi belirli zincir içi işlevleri yerine getirmeden önce USDN’nin mevcut teminatlandırmasını kontrol etmek için Proof of Reserve Reference Sözleşmelerini çağırabilecekleri belirtiliyor. 

Bu durumun da, DeFi protokollerinin USDN’nin teminatlandırmasıyla ilgili isteğe bağlı otomatik denetimler elde etmesine ve ardından USDN’nin eksik teminatlandırılmasına neden olan beklenmedik bir olay meydana geldiğinde kullanıcı fonlarını hızlı bir şekilde korumak için özelleştirilmiş mantığı dağıtmasına olanak tanıyacağı açıklanıyor.

Daha Fazla Blockchain Haberleri İçin: Blockchain Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Bu içerik sponsorludur.

Son Yazılar

Exit mobile version