Muhabbit

Nvidia Aleyhine Açılan Davaya Karşı Çıktı!

Bilgi işlem ve grafik işleme donanımlarının en büyük üreticilerinden biri olan Nvidia, 2017 ve 2018 yıllarında firmanın yaptığı satışlar neticesinde 1 milyar dolardan fazla bir geliri yanlış beyan ettiği iddiasıyla kendisine açılan davaya, karşı dava açtı.

Hem oyuncular hem de kripto madencileri tarafından tercih edilen popüler marka, Mayıs 2017’de “Crypto SKU” olarak adlandırılmış kripto para madenciliğine özel tasarlanmış bir GPU’nun lansmanını yapmıştı.

Sonrasında, Nvidia yatırımcılarına sadece Crypto SKU ile 1.126 Milyar$’lık bir hasılat elde ettiğini beyan etti. Fakat iddialara göre, bu hasılata sadece kripto madencileri değil, oyuncular da ortak edilmiş.

Nvidia’nın ileri sürdüğü iddia ise, müşterilerinin GPU’larını hangi amaçla satın aldıklarını bilmelerinin imkansız olduğu. Bu iddia ile birlikte Nvidia, kendisine yapılan suçlamaları reddetti.

Nvidia firmasının kurucusu ve genel müdürü Jensen Huang, 16 Ağustos 2018 tarihinde, “müşterilerimizin satın aldığı grafik birimlerinin hangi amaçla kullandığını net bir şekilde ifade etmemiz çok zor.” demişti.

Bu nedenle Şirket, beyan ettiği kripto satışlarından kazanılan “ufak” gelir hakkında yalan söylemediğini iddia ediyor.

Ayrıca firma, geçmişte Prysm Group tarafından karşı karşıya kaldığı bir diğer davadan, beraat ettiğini vurguladı. Prysm raporunda bahsi geçen iddialar, mahkeme tarafından “davacıların varsayımlar ve analizlere dayanarak savunma yapamaması nedeniyle.” reddedilmişti.

Hatalı Veriler

Benzer bir şekilde Nvidia, 2018 yılında verdiği raporundaki bulgulara dayanarak yapılan benzer bir şikayetin daha başarısız olduğunu söylüyor. Firma, bir danışmanlık firması Jon Peddie Research tarafından hazırlanan raporda, kripto madenciliğin, firmanın satışları üzerinde yaptığı etkiye gösteren bulguların başarısız olduğunu iddia ediyor.

John Peddie’nin yaptığı araştırma, Prysm’in araştırıp araştırmadığı belirsiz olan bir dizi tanımlanamayan ve açıklanamayan varsayımlara dayanıyor. Bununla birlikte Prysm’in yaptığı analiz çok daha az güvenilir hale geliyor.

Firma ayrıca, Nvidia’nın GPU satışlarından elde ettiği geliri yanlış tanımlamaları için şirketin yöneticileri tarafından bilerek yapıldığını, ve yargıç tarafından tespit edilmiş eksiklikleri gidermediğini iddia ediyor.

Ne dersiniz, Nvidia bu davalardan paçasını sıyırabilecek mi?

Son Yazılar

Exit mobile version