Muhabbit

K-Electric, NetWalker Tarafından Hacklendi

NetWalker hack saldırılarına devam ediyor.

NetWalker fidye yazılımı grubunun hack saldırıları bitmek bilmiyor. Grubun son kurbanı Pakistan’ın en büyük güç sağlayıcısı oldu ve şirketten yaklaşık 7,7 milyon dolar değerinde Bitcoin ödenmesi talep edildi.

Siber güvenlik web sitesi Bleeping Computer, Karaçi’nin elektrik sağlayıcısı K-Electric’in bir fidye yazılımı saldırısına uğradığını bildirdi. 2,5 milyondan fazla insana güç sağlayan firmaya yapılan saldırının herhangi bir hizmet aksamasına yol açmadığı bildirildi. Ancak bilgisayar korsanları, firmanın çevrimiçi faturalandırma platformunu ele geçirdi ve kullanıcıların web sitelerine erişimini engelledi.

Saldırganlar tarafından ödeme alınmak üzere oluşturulan bir platforma, K-electric tarafından ilk etapta 3.850.000 $ değerinde yaklaşık 383 BTC göndermeleri istendi. Ödemenin 15 Eylül tarihi öncesinde transfer edilmesini isteyen saldırganlar transfer gerçekleşmez ise tutarı  7.700.000 $’a  çıkararak yaklaşık iki kat bir fidye isteyeceklerini duyurdular.

NetWalker, yaptığı açıklama ile saldırıyı gerçekleştirmeden önce güç tedarikçisinden şifrelenmemiş dosyaları çalmayı başardıklarını söyleyerek tehditte bulundu. Bilgisayar korsanları, taleplerinin karşılanmadığı takdirde şirketten çalınan hassas bilgileri yayınlayacaklarını söylediler. 

NetWalker Saldırıları

NetWalker fidye yazılımı saldırıları Mailto olarak adlandırılır ve şifreleme dosyalarına eklenen bir uzantıya dayanır. Mağdurun ağını tehlikeye atar ve ona bağlı tüm Windows cihazlarını şifreler. 

Saldırganlar hedefledikleri sunuculara erişim sağlamadan önce fidye talep eden bir not bırakıyorlar ve ödemeleri bitcoin ile kabul edeceklerini bildiriyorlar. 

McAfee’ye göre, siber saldırılar gerçekleştiren suçlu grubu bu yılın Mart ayından bu yana 25 milyon dolardan fazla fidye toplamayı başardı. 

Hatırlanacağı üzere NetWalker grubu aynı yöntem ile yakın bir tarihte Arjantin göçmenlik bürosuna da saldırıda bulunmuştu. Yapılan saldırıda bilgisayar korsanları sisteme ait verileri ele geçirmişti. Çalınan özel verilerin güvenli bir şekilde serbest bırakılması için, Arjantin göçmenlik bürosundan Bitcoin cinsinden 2 milyon $’lık bir fidye istemişlerdi. Fidye talebi kabul edilmeyen, korsanlar fidye isteklerini kısa süre sonra 4 milyon $’a çıkarmışlardı.

Grup en son olarak, San Francisco’daki Kaliforniya Üniversitesi’ni etkileyen bir saldırı gerçekleştirmişti. Bir hafta süren müzakerenin ardından, eğitim kurumu, saldırganlara 118 BTC tutarında bir fidye ödemişti.

Diğer Bitcoin Haberleri İçin: Bitcoin Haberleri

Son Yazılar

Exit mobile version