Muhabbit

Pakistanlı İslam Alimi: Kripto Paralar, Yeterli Koşullar Sağlandığında Meşru Hâle Gelmeli!

Kripto paraların belirli koşullar yerine getirildiğinde meşrulaştırılması gerektiği dile getirildi.

bitcoin

Pakistanlı bir İslam alimi olan Irshad Ahmad Aijaz, kripto para birimleri hakkında bazı açıklamalarda bulundu.

Aijaz; yaptığı açıklamada, kripto paraların hayali para birimi olmadığını ve belirli koşullar yerine getirildiğinde meşrulaştırılması gerektiğini dile getirdi.

Aijaz’ın kripto paralara olan bakış açısı, dijital para birimlerinin durumunu İslam Hukuku perspektifinden inceleyen diğer bilim insanları tarafından da destek gördü.

Academia tarafından kısa süre önce yayımlanan bir raporda, Pakistan Karaçi Üniversitesi ve Al-Asr Vakfı tarafından kripto paralar üzerine düzenlenen seminerin detaylarına yer verildi.

Seminerde açıklama yapan Aijaz, Pakistan hükümetinin, mevcut ekonomik durum içerisinde kendisine yer edinmeye çalışan kripto paralar için üzerine düşeni yapmaya davet etti.

Aijaz ayrıca, ülke içerisinde kripto para kullanımıyla ilgili var olan karışıklığın da bir an önce giderilmesi gerektiğini belirtti.

Kripto Para Alanında Eğitim Gerekli

Raporda ayrıca, İslam alimlerinin dünyanın dijital çağa girdiğini ve yeni çözümler gerektiren sorunların ortaya çıkacağını anlamaları gerektiğini öne süren Ishaq Alam’ın da açıklamalarına yer veriliyor.

Alam’a göre, kripto paraları hatta genel kapsamda dijital varlıkları anlamak, bilim insanlarının dijital para birimleri hakkında uygun rehberlik eğitimi vermesinden geçiyor.

İlgili seminerde konuşma yapan kripto para alanında etkili bir isim olan Mufti Owais Paracha da geçmişte dijital para birimi yaratma girişimlerinin yaşadığı başarısızlıklara değiniyor.

Paracha, en başarılı girişim olarak Bitcoin‘i gösteriyor. Çünkü, Bitcoin’in, kriptografiyi ve önceki para birimlerinde kullanılan sözde teknikleri birleştirdiğini belirtiyor.

Çoğunlukla Pakistanlı bilim insanları tarafından ifade edilen bu benzer açıklamalar, Pakistan Merkez Bankası Başkanı Reza Baqir’in yakın zaman önce yaptığı açıklamanın ardından gelmiş oldu.

Hatırlanacağı üzere Baqir, yaptığı açıklamada, kripto para birimleriyle ilişkili potansiyel risklerin, faydalarından daha ağır bastığını belirtmişti.

Baqir ayrıca, bu gibi varlıkların finansal istikrar için risk oluşturduğunu belirtmiş ve Pakistan gibi ülkeler için kripto para kullanılmasının, ülkedeki gri ekonominin genişlemesi ve sermaye kaçışı riski barındıracağını da açıklamıştı.

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Daha fazla Altcoin Haberleri için: Altcoin Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Son Yazılar

Exit mobile version