Muhabbit

Pangolin Nedir? Nasıl Kullanılır?

Pangolin, Avalanche üzerinde geliştirilen, kullanıcılarına hızlı işlem ve düşük işlem ücretleri gibi ayrıcalıklar sunan topluluk odaklı merkeziyetsiz bir borsadır.

Pangolin Exchange

Pangolin Exchange

Pangolin, Avalanche üzerinde geliştirilen, kullanıcılarına hızlı işlem ve düşük işlem ücretleri gibi ayrıcalıklar sunan topluluk odaklı merkeziyetsiz bir borsadır.

Pangolin, kullanıcılarının verimli bir şekilde ticaret gerçekleştirmesi için en iyi fırsatları sunar.

Avalanche üzerinde geliştirilen Pangolin’in partnerleri arasında borç verme protokolü olan BENQI, launchpad platformu Avalaunch, DeFi protokolü Penguin Finance, hiper-deflasyonist para birimi projesi Spore ayrıca portföy yönetimi ve izleme aracı olan Markr.io yer alıyor.

Pangolin Ne İşe Yarar?

Pangolin, Avalanche üzerinde geliştirilen, Uniswap ile aynı AMM (otomatik piyasa yapıcı) modelini kullanan bir merkeziyetsiz borsadır.

Kullanıcılar, tamamen topluluğa dağıtılan platformun yerel yönetişim “token”ı olan PNG ile Ethereum ve Avalanche üzerinde geliştirilen bütün “token”larla ticaret gerçekleştirebilir.

Birden fazla platformun olduğu bu piyasada Pangolin, hızlı işlem ve düşük işlem ücreti, topluluk odaklı geliştirme ve adil token dağıtımı gibi önemli üç özelliği kullanıcılara sunar.

Pangolin Avantajları

Pangolin’in en önemli avantajı, platformdaki işlemleri hızlı ve ucuz bir şekilde sonuçlandırabilmesi olarak öne çıkıyor.

Pangolin, Avalanche üzerinde geliştirildiği için kullanıcılar birkaç saniyenin altında gerçekleşen işlemler ve diğer platformdaki işlem ücretlerinin çok altında olan düşük işlem ücretleriyle beraber ticaret gerçekleştirebiliyor.

Pangolin üzerinde de çoğu zaman işlemler, merkezi borsalardaki kadar hızlı gerçekleşiyor.

Pangolin’in bir diğer önemli avantajı önemli ürün geliştirmelerinin ötesinde, platformun yerel yönetişim “token”ı olan PNG sayesinde ürünün gelişiminde tüm söz hakkının topluluğun elinde olması olarak öne çıkıyor.

Bu sayede de topluluk ürünün gelişimini tam olarak yönlendirme fırsatına sahip oluyor.

Pangolin’i diğer platformdan ayıran en önemli son özelliği ise token dağıtım modeli oluyor. Pangolin, yüzde yüz topluluk odaklı bir token dağıtım modeline sahiptir.

Bu avantajı sayesinde de tüm “token”lar ekip, danışmanlar, yatırımcılar gibi bir kişi ya da bir gruba özel olarak değil, direkt olarak topluluğa dağıtılıyor.

PNG – Yüzde Yüz Topluluk Odaklı Token

Pangolin, yalnızca topluluğundaki kullanıcılarına fayda sağlamak ve projesini daha da güçlendirmek için yönetişim “token”ı olan PNG ile adil bir token dağıtım modelini amaçlıyor.

Ancak PNG “token”ı ile yönetişim önerileri, Pangolin’in bütün yönetişim faaliyetlerini ve gelecekteki gelişimini desteklemek amacıyla “token”ın piyasaya sürülmesinden 3 ay sonra başlamıştı. Bu üç aylık süreçte de Pangolin tarafından topluluğa yeterli miktarda PNG dağıtılmıştı.

PNG Token Ekonomisi

Pangolin ekibi, yatırımcılar ve danışmanlar PNG token dağıtımında yer almamıştır. Bu sebeple, Pangolin tamamen topluluk odaklı bir projedir.

PNG, tamamı topluluğa dağıtılacak olan 538 milyon token arzı ile sınırlandırılmıştır. Fonlar, likidite madenciliği için kullanılır. Toplam token arzından geriye kalan yüzde beş ya da 26 milyon token, topluluk “airdrop”una ayrılmıştır.

PNG token dağıtımı

PNG token dağıtımı, ilk dört yıl için 256 milyon “token”dan başlayarak, her dört yılda bir yarıya düşecek şekilde sağlanır.

Bu token dağıtım sistemi sürekli olarak devam etmektedir. Bu sistemle beraber aşağıda yer alan ekran görüntüsündeki gibi likidite madencilerine bir günde yaklaşık 175.342 adet PNG dağıtılmaktadır.

Yakın zamanda Pangolin Yönetişim forumunda ekibin yayınladığı bir gönderi ile daha deflasyonist bir yaklaşım belirlemek adına emisyon oranlarına bir değişim önerisi getirilmiştir.

İlerleyen süreçte bu konuda bir oylama yapılarak topluluk kararı ile token ekonomisinde daha fazla iyileştirme öngörülmektedir.

PNG token dağıtımı (yıllara göre)

Pangolin’de likidite madenciliği ana lansman ağıyla beraber başlamıştır ve havuz detayları aşağıdaki gibidir.

*Pangolin’de AVAX havuzu şu çiftleri içermektedir: AVAX/WETH.e, AVAX/USDT.e, AVAX/ WBTC.e, AVAX/PNG, AVAX/LINK.e, AVAX/DAI.e, AVAX/UNI.e, AVAX/SUSHI.e, AVAX/ AAVE.e, AVAX/YFI.e, AVAX/BNB, AVAX/BIFI, AVAX/TRYB

*Pangolin’de PNG havuzu ise şu çiftleri içermektedir: PNG/WETH.e, PNG/USDT.e, PNG/ WBTC.e, PNG/LINK.e, PNG/DAI.e, PNG/UNI.e, PNG/SUSHI.e, PNG/AAVE.e, PNG/YFI.e, PNG/BNB, PNG/BIFI, PNG/TRYB

*Yakın zamanda Avalanche tarafından geliştirilen yeni AB köprüsü ile getirilen “token”lar, ekosistemde öncü bir DEX olan Pangolin tarafından desteklenmektedir.

Buna bağlı olarak eski AEB köprüsü “token”larının yeni AB köprüsü “token”ları ile değiştirilmesi ve Ethereum varlıklarının,”.e” ile biten versiyonları ile değiştirilmesi gerekmektedir. Eski havuzlar için ödüller durdurulmuştur.

Piyasa fiyatlarından işlem yapabilmek için, Ethereum “varlıklarınızı lütfen “.e” olan yeni versiyonları seçerek ilerleyiniz.

PNG, havuzdaki toplam AVAX değeri ile hesaplanan likidite ile orantılı olarak havuz başına göre dağıtılır. AVAX olmayan havuzlarda orantılı likidite ise AVAX’a göre çiftteki diğer “token”ın fiyatına bakılarak hesaplanır.

Pangolin Nasıl Kullanılır?

Avalanche ağı üzerinde geliştirilen Pangolin’de işlem yapmak isteyen kullanıcıların öncelikle MetaMask cüzdanlarını platforma bağlamaları ve Avalanche ağına geçiş yapmaları gerekmektedir.

MetaMask üzerinde Avalanche ağına nasıl geçiş yapacağınızı gösteren adım adım rehberimize buradan ulaşabilirsiniz.

Pangolin’de Swap İşlemi

MetaMask cüzdanlarını Pangolin’e bağlayan kullanıcılar platform üzerinde “Swap” butonuna tıklayarak dilediği çiftlerde swap işlemi gerçekleştirebilir.

Pangolin’de swap

“Swap” butonuna tıkladıktan sonra açılan MetaMask penceresinde “Confirm” butonuna tıkladığınızda işleminiz başarıyla sonuçlanacaktır.

Pangolin’e Likidite Ekleme

Pangolin’e likidite eklemek isteyen kullanıcıların da öncelikle MetaMask cüzdanlarını platforma bağlamaları gerekmektedir.

Bu işlem sonrasında platform üzerinde “Pool” butonuna tıklayan kullanıcılar likidite ekleme işlemini gerçekleştirebilir.

AVAX likiditesi eklemek istediğinizi varsayalım. AVAX’ı seçtiğinizde platform üzerinde bir token çifti için likidite havuzuna karar vermelisiniz.

Bir token çiftini seçtiğinizde, o token çifti için eşdeğer bir değer eklemelisiniz.

Pangolin’e likidite ekleme

Bu örnekte yaklaşık 0.007 AVAX yatıran kullanıcının, eşdeğerde olan yaklaşık 0.12 PNG’yi de havuza eklemelidir. “Supply” butonuna tıkladıktan sonra açılan MetaMask penceresinde “Confirm” butonuna tıkladığınızda işleminiz başarıyla sonuçlanacaktır.

Pangolin “Token”ı (PNG)

PNG, Pangolin platformunun yerel yönetişim “token”ı olarak Avalanche ağında geliştirilmiştir.

PNG token grafiği

Bu içeriğimizi yazdığımız sırada CoinMarketCap verilerine göre PNG, merkezi ve merkeziyetsiz borsalarda $1.73 fiyatıyla işlem görüyor.

Dolaşımdaki arzı yaklaşık 21 milyon olan “token”ın son 24 saatlik işlem hacmi ise yaklaşık $7 milyon. PNG “token”ı satın almak isteyen yatırımcılar, Pangolin ve Gateio üzerinden bu işlemi gerçekleştirebilir.

Bu içerik sponsorludur.

Daha fazla Nedir kategorisindeki içeriklerimiz için: Nedir?

Daha fazla Nasıl kategorisindeki içeriklerimiz için: Nasıl?

Telegram kanalımıza katılın.

Son Yazılar

Exit mobile version