Muhabbit

Ripple, Butan Merkez Bankası ile CBDC Üzerinde Çalışacak!

Butan Merkez Bankası, CBDC üzerinde çalışmak için Ripple’ı seçti.

Ripple

Japon finans haber kuruluşu Nikkei’nin bildirdiğine göre, The Royal Monetary Authority of Bhutan (Butan Kraliyet Para Otoritesi) CBDC’yi Ripple ile ortaklaşa bir şekilde çalışmalara başlayacak.

San Francisco merkezli şirket, dağıtılmış defter teknolojisini Bhutan’ın mevcut ödeme sistemine entegre edeceğini açıkladı. CBDC’nin deneme aşamasında Ripple’ın teknolojisi, sınır ötesi havaleler ve ödeme hizmetleri için kullanılacak.

CEO Brad Garlinghouse, şirketinin farklı CBDC’lerin birlikte çalışabilirliğe ulaşmasını sağlayacak bir platform geliştirmek istediğini söylüyor. Aynı zamanda Signapur’da ortak CBDC için çalışmalar yaptığını da hatırlatmamız gerekir. CBDC konusunda kolektif bir yapıya sahip olmak, ülkelerin daha güçlü CBDC’ler oluşturmasını sağlayabilir

Butan merkez bankasında ödeme sistemi görevlisi olan Tashi Yezer, Nisan ayında gerçekleşen Ripple’ın Swell seminerinde konuşmacılardan biriydi. Bu yüzden Ripple ve Butan arasındaki görüşmeler 3-4 ay önceden başlamış olabilir.

Ripple, Mart ayı başlarında merkez bankaları için tasarlanmış XRP Ledger’ın özel bir versiyonunu duyurmuştu. Ripple bu çözümü hızlı, enerji açısından verimli ve güvenilir olduğunu iddia etmişti. Bununla beraber Ripple CTO’su David Schwartz kısa süre önce merkez bankaların kendi ağlarını kurmalarına izin verecek yan zincirler kavramını tanıttı. Ayrıca CDBC’lerin Geleceği adlı bir “white paper” yayınladı.

Temmuz ayında, RippleNet genel müdürü Asheesh Birla, ekibinin merkez bankalarıyla uzun süredir görüştüğünü söyledi. Ripple, SEC’le olan yasal sıkıntılara rağmen işlerini ABD dışında geliştirmeye devam ettiğini söyleyebiliriz.

Ripple SEC Davasında Son Durum

Ripple SEC davası bir dizi gibi devam ediyor. Geçtiğimiz haftalarda SEC’in avukatları, Ripple çalışanlarının konuşmalarını talep etmiş, mahkeme ise bu isteği kabul etmişti. Bunun üzerine Ripple’ın avukatları, karşılık olarak SEC çalışanlarının Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH) ve Ripple (XRP) işlemlerine dair araştırma yapmasını istemişti.

SEC bu isteği kabul etmeyip, çalışanlarının ticari bilgilerini paylaşmanın mahremiyetlerine zarar vereceğini söylemişti. Bir süredir devam eden bu tartışmaya dair Yargıç Sarah Netburn kararını dün akşam saatlerinde açıkladı. Yargıç Netburn, SEC çalışanlarının XRP ticareti yapmış olması, bu davayı alakadar etmediğini savunarak mahkemenin bu isteği kabul etmeyeceğini bildirdi.

İlginizi Çekebilir:

RIPPLE (XRP) ANALİZ

Daha Fazla Blockchain Haberleri İçin: Blockchain Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz

Son Yazılar

Exit mobile version