Muhabbit

Ripple, Eski SEC Yetkilisinin Uzun Süredir Aranan Belgelerine Ulaştı!

SEC ve Ripple arasındaki davada yeni gelişmeler var!

Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), XRP’nin yasa dışı bir menkul kıymet olarak satıldığı iddiası ile Ripple’la mahkemelik olmuştu. Mahkemede yeni gelişme olarak SEC tarafından gönderilen e-posta ve belgelerin içeren hazine değerindeki evraklar Ripple’a teslim edildi.

Ripple Genel Danışmanı Stuart Alderoty, 20 Ekim 2022 Perşembe günü Twitter üzerinden yaptığı paylaşım ile “Hinman belgeleri” olarak adlandırılan belgelerin ele geçirilmesi üzerine 18 aylık bir savaşta zafer elde ettiklerini ilan etti.

Evraklar, 2018 yılındaki eski SEC Yöneticisi William Hinman ve o yılda Hinman’ın Ethereum hakkında “yeterince merkeziyetsiz ve bu nedenle federal menkul kıymetler düzenlemesine tabi değildir” konuşması üzerine yoğunlaşmış durumda.

Hinman’ın o günkü sözleri, şu anki kripto para düzenlemeleriyle ilgili tartışmalarda sürekli ortaya atılıyor. Ayrıca SEC’in 2020 Aralık ayında Ripple’a karşı dava açtığında XRP’nin kayıtsız bir menkul kıymet olarak satıldığı iddiasında kilit bir rol oynadı. CoinGecko verilerine göre XRP, 22,3 milyar dolar market hacmiyle şu anda en büyük 6. kripto para.

Ripple, bu evraklara 18 aydır ulaşmaya çalışıyor ancak SEC evrakları teslim etmiyordu. 2022 Eylül ayında bir federal bölge yargıcı SEC’in itirazlarını reddetti. Ripple, bu belgelerin kripto para alanında tartışmalara son vereceğine ve eski tartışmaların da ortaya çıkacağına inanıyor.

Dava sürecinde Ripple ilk olarak belgeleri 2022 Ocak ayında talep etme hakkını kazanmıştı. Davayı izleyen bazı gözlemciler bu belgelerin davada Ripple’ın elini güçlendireceğine inanmıyor. Ancak Alderoty’e göre, bu varsayımların yanlış.

Konu hakkında açıklama yapan Alderoty, Twitter’da şu sözleri söyledi:

“Evraklar şimdilik gizli kalsa da (SEC’in ısrarı üzerine), onları elde etmek için mücadeleye değdi. Yasal tartışmalarımız konusunda kendimi her zaman iyi hissettim ve şimdi evrakların ele geçirilmesinden sonra daha da iyi hissediyorum. SEC’in izlediği taktikler konusunda kendimi hep kötü hissetmiştim ve şimdi SEC hakkında kötü hissediyorum.”

Ripple CEO’su Brad Garlinghouse ise evrakların ele geçirilmesinden saatler öncesinde şirketinin 10. yılını Twitter üzerinde kutladı ve şu sözleri söyledi:

“SEC’in izlediği politika, yasaya sadık kurallar ile ilgili değil sadece güç ile alakalı. SEC’in, bu yaklaşımının zarar verdiği şirketlere ve insanlara saygısı yok. SEC, hükümetin halk için çalıştığını açıkça unuttu ve bu konuda hepimiz öfkelenmeliyiz.”

Alderoty’in belgeleri alacağını duyurduktan sonra Garlinghouse tekrar tweet atarak bu sefer şu sözleri söyledi:

“Gerçek sonunda ortaya çıktığında SEC’in buradaki davranışlarının utancı sizi şok edecek.”

SEC ve Ripple Arasındaki Dava Sona Mı Yaklaşıyor?

Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ve Ripple Labs, Ripple’ın XRP satışları sırasında ABD menkul kıymetler yasalarını ihlal edip etmediğine dair hızlı bir karar alabilmek için federal bir yargıç çağrısında bulundu.

17 Eylül 2022 Cumartesi günü Ripple ve SEC ayrı ayrı önerge açtı. Her ikisi de New York’un Güney Bölgesi ABD Bölge Mahkemesine özet bir karar çağrısında bulundu. Özet kararlar, ilgili bir taraf mahkemeye gitmeye gerek kalmadan bir karar almak için tarafların elinde yeterli kanıt olduğuna inandığında mahkemelere sunulur.

Her iki taraf da Yargıç Analisa Torres’i, Ripple’ın XRP satışlarının ABD menkul kıymetler yasalarını ihlal edip etmediğine dair derhal bir karar vermeye çağırdı. Ripple, yaptığı başvuru sırasında SEC’in XRP satışlarının bir “Yatırım Sözleşmesi” oluşturduğunu kanıtlamak için bahanelerinin bittiğini savundu. SEC ise hala verdiği kararın doğru olduğunu savunuyor.

Twitter’dan anlık ve hızlı haber akışı için hesabımızı takip edebilirsiniz: https://twitter.com/Muhabbitcom

Daha fazla Altcoin Haberleri için: Altcoin Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Son Yazılar

Exit mobile version