Muhabbit

Rusya, Dijital Ruble Adımlarını Hızlandırıyor!

Ülke, gelecek yılın başlarında “pilot işlemleri” gerçekleştirmeyi planlıyor. 

Rus

Rusya Muhabbit

Yayımlanan bir rapora göre Rusya, uluslararası ödeme işlemlerinde dijital ruble kullanmak için gelecek yılın başlarında “pilot işlemleri” gerçekleştirmeyi planlıyor. 

Konu ile ilgili olarak ilk açıklama Rusya Merkez Bankası Başkanı Elvira Nabiullina tarafından yapıldı. Nabiullina, dijital rublenin hâlihazırda test edildiğini ve bankanın artık günlük hayattaki dijital ruble kullanım alanları ve işlemleri için hazırlandığını söyledi.

Yine başka bir haber ajansı Reuters’e röportaj veren Nabiullina, hükümetin alt meclisi olan Rusya Devlet Duma’sında yaptığı açıklamayı yineledi:

“Oldukça hızlı bir şekilde bir prototip oluşturduk. Şimdi bankalarla testler yapıyoruz ve gelecek yıl kademeli olarak pilot işlemlere başlayacağız.”

Bilindiği üzere Rusya Merkez Bankası dijital para konusunda yaklaşık bir yıldan fazla süredir aktif çalışmalar gerçekleştiriyor. Dönem dönem de CBDC hakkında atılan adımlara dair bazı tarihler veriliyor. Son olarak yapılan açıklamada, Merkez Bankası yetkilileri bu konuda tam bir lansmanın 2023 yılında gerçekleşebileceğini açıkladı.

Aslında Rusya’nın CBDC konusunda daha kararlı bir şekilde ilerlemesi farklı nedenlere dayanıyor. Buna en büyük neden olarak ise devam eden Rusya Ukrayna savaşı gösterilebilir. Bu duruma da değinen Nabiullina, Rusya’nın, Ukrayna işgalinin ardından Rusya’daki faaliyetlerini askıya alan Visa ve Mastercard‘a alternatif sunan bir ödeme sistemi kullanmak istediğini belirtti.

Rusya Farklı Yollar Arıyor

Savaşın ilk günlerinde Rusya’yı küresel finans sisteminden koparmak amacıyla batılı ülkeler, bazı Rus bankalarını uluslararası ödeme sistemi SWIFT sisteminden de yasaklamaya karar verdi. İşte bu gibi yasaklar Rusya’yı farklı yollar bulmaya yönlendirdi.

Rusya SWIFT

ABD’deki yetkililer de ülkenin ekonomik yaptırımlardan kaçabileceği olası yolları yakından izlemeye devam ediyor. Hatta bazı yetkililer, yaptırımlardan kaçmak için kullanılacak olası yolların başında kripto paraların geldiğini belirtiyorlar. Hatta bu konuda büyük endişe duyduklarını dile getiriyorlar.

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen de kısa süre önce düzenlenen Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komite toplantısında bu konuya değindi. Yellen, yaptırımlardan kaçınmak için kripto para birimi kullanma girişimlerini yakından izlediklerini söyledi.

Daha fazla Bitcoin Haberleri için: Bitcoin Haberleri

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Son Yazılar

Exit mobile version