Muhabbit

Rusya Merkez Bankası: CBDC’ler SWIFT Ödeme Ağını Gereksiz Hale Getirebilir!

Merkez Bankası, dijital para birimlerinin SWIFT’e meydan okuyabileceğini söylüyor.

Rusya Merkez Bankası, dijital para birimlerinin gelişmesinin uluslararası bankacılık ödeme sistemi SWIFT’e meydan okuyabileceğini ve sonunda onu işlevsiz hale getirebileceğini söyledi.

Bilindiği üzere SWIFT sistemi, dünya çapında 200’den fazla ülkede 11.000 finans kurumu arasında sınır ötesi ödemeleri kolaylaştıran bir sistem olarak çalışıyor.

Merkez bankası başkan yardımcısı Olga Skorobogatova’ya göre, 30’dan fazla finansal düzenleyici şu anda ulusal dijital para birimleri üzerinde çalışmalar gerçekleştiriyor. Yetkili, kalkınmanın hızı göz önüne alındığında, birkaç ülkenin önümüzdeki 5 ila 7 yıl içinde dijital para birimi biçimlerini başlatabileceğini de sözlerine ekledi. Çevrim içi yapılan bir toplantıda konuşan Skorobogatova küresel bankacılık ağının yeni ulusal para birimleri için platformlardan biri haline gelebileceğini söyleyerek şu ifadelere yer verdi:

“CBDC geldiğinde, o zaman doğrudan entegrasyon sorunları ile ilgilenebiliriz. Bu durumda SWIFT gerekli olmayabilir, çünkü farklı bir tür teknolojik etkileşim olacak.” 

Başka bir başkan yardımcısı Aleksey Zabotkin, dijital para birimlerinin yurt içi işlemlerden daha pahalı olan uluslararası işlemler için ilginç bir araç olabileceğini söyledi. Ancak, merkez bankalarının hâla bu tür para transferlerinin güvenliğini sağlamaları ve bu para birimi için yeterli talep olup olmadığını anlamaları gerektiğini de belirtti.

Rusya Merkez Bankası’nın halihazırda dijital rubleyi geliştirme aşamasında olduğu biliniyor. Nakit ve gayri nakdi ruble ile birlikte var olması beklenen Rus para biriminin yeni biçiminin, önümüzdeki yıl Kırım’da testlere tabi tutulacağı haberler arasında yer alıyor.

Konu ile ilgili olarak açıklama yapan Rusya Merkez Bankası, çıkacak olan dijital rublenin uluslararası para transferleri için kullanılabileceğini, ancak bunun küresel akranlarının egemen dijital para birimlerini belirledikten sonra kullanılabileceğini dile getirdi.

CBDC Çalışmaları Hızlanıyor

Uluslararası Ödemeler Bankası’na (BIS) göre, bu yılın Temmuz ayı itibarıyla en az 36 merkez bankası Merkez Bankası Dijital Para Birimi (CBDC) üzerine çalışmalar yayınladı. Rusya’nın ana ticaret ortağı Çin, birkaç şehirde sınırlı para birimi testleri gerçekleştirdiği için son aylarda dijital yuan testlerini genişletiyor. Yine İsveç, bu yılın başlarında pilot CBDC’yi başlatan ülkeler arasında yer alırken, AB’nin de dijital Euro’yu hazırlamaya başladığı biliniyor.

Daha fazla CBDC Haberleri için: CBDC Haberleri

Son Yazılar

Exit mobile version