Muhabbit

Rusya Kripto Para Gelirlerine Vergi Getiriyor!!

Maliye Bakanlığı kripto para gelirlerinin vergilendirilmesini istiyor.

Rusya Maliye Bakanlığı, kripto para birimi endüstrisi için yeni vergi gereksinimleri önererek mevcut faaliyetlere düzenleme getiriyor.

Maliye Bakanı, Kripto para alım satım faaliyetleri yapan vatandaşların, yapılan işlemler için vergi beyanında bulunmaları gerektiğini bildirdi. Gerekli beyanları vermeyenler için, üç yıla kadar hapis cezaları da dahil olmak üzere çeşitli cezai sorumluluklar getirmek istediği haberleri bulunmaktadır.

Rusya’nın en yüksek tirajlı iş dünyası gazetesi Kommersant tarafından 24 Eylül tarihinde bir rapor yayımlandı. Rapora göre, bakanlık, bir yıl içerisinde kripto para alım satım operasyonlarında toplamda bir milyon Rus rublesinin (13.000 $) üzerinde işlem gerçekleştiren ancak bu işlemlere ait beyanlarda bulunmayan kişilerin üç yıl hapis cezası almasını öneriyor.

Bakanlık, düşük miktarlarda kripto para ticareti yapanlar için de limitler belirledi. Buna göre Rusya’daki herhangi bir fiziksel veya tüzel kişilik, miktarı 100.000 rubleyi (1.300 $) aşan yıllık kripto para gelirini bildirmek zorunda kalacak. Rapor, belirlenen bu tür miktarların bildirilmemesi sonucunda, tutulan toplam kripto para varlık miktarı üzerinden % 30 oranında para cezasını öneriyor. Aynı zamanda bu ceza miktarının 50.000 Ruble’den (650 $) daha az olmayacağı da ayrıca belirtildi. 

Kommersant’ın haberine göre, yayımlanan bu raporda yer alan teklifler Rusya’nın hem  mevcut kripto para yasasına hem de yakın zamanda çıkacak olan “Dijital Para Birimi” isimli yasa tasarısına atıfta bulunuyor.

Kripto Para Belirsizliği

Halihazırda yürürlükte olan Dijital Varlıklar Yasası’na göre  Rusya’da kripto para işlemleri için herhangi bir vergilendirme yapılmıyor. Dahası ilgili yasada bu işlemlere ait vergi beyanı bildirmek için herhangi bir kural da bulunmuyor.

Hatırlanacağı üzere Eylül ayı başlarında bakanlık , üç yöntemle elde edilmesi dışında herhangi bir kripto işlemine genel bir yasak getirilmesini önerdi. Bu üç yöntemi ise  miras, iflas ve icra işlemleri olarak açıkladı.

Rusya’da kripto paralar ve onların alım satımları ile ilgili tüm bu belirsizliklere rağmen, küresel kripto para borsaları ülkeye yatırım yapmaya devam ediyor. Buna örnek olarak büyük kripto para borsası Huobi Global’in Rusya’da yerel mobil uygulaması ile bölgede genişleme çalışmalarını başlatması gösterilebilir.

Görünüşe göre ilerleyen zamanlarda Rusya’da kripto para işlemleri ile ilgili sıcak gelişmeler yaşanacak.

Daha fazla kripto para haberleri için: Kripto Para Haberleri

Son Yazılar

Exit mobile version