Muhabbit

Rusya’da Ekran Kartı Satışları Patlama Yaptı

Rusya’da kripto para madenciliği faaliyetlerinde artış gözlendi.

Yayımlanan bir rapora göre, kripto para birimlerinin yükselmesi ve uzaktan çalışma imkanlarının artması ile birlikte, Rusya’daki ekran kartlarının satışlarında belirgin bir şeklide artış meydana geldi.

Rusya‘nın en yüksek tirajlı iş dünyası gazetesi Kommersant 14 Eylül’de konuj ile ilgili bir haber yayımladı. Haberde Rusya da faaliyet gösteren yerel bilişim firmalarından olan Citilink ve Svyaznoy’dan bazı bilgiler alındığı belirtildi. Bu şirketlerden alınan bilgiler ışığında ülkedeki  kripto madenciliğinde kullanılan ekran kartı satışlarının Ağustos 2020’de önemli ölçüde arttığı görülmektedir. Bu artışla ilgili olarak Industry X.0 Accenture başkanı Anton Epishev bir açıklama gerçekleştirdi. Epishev, ekran kartı pazarının hala kripto para birimlerine sıkı sıkıya bağlı olduğunu ve  madencilik ödüllerinin arttıkça cihaz satışlarının da arttığını dile getirdi.

Rusya’nın en büyük tüketici elektronik perakende zinciri M.video, yetkilisi Eldorado ise konu ile ilgili olarak şu ifadelere yer verdi:

“Yılın ilk yarısında Rusya pazarındaki tüm bilgisayar ekipmanlarının satışları, bir yıl öncesine göre birim bazında % 23 arttı ve ücret olarak ise % 32 artarak yaklaşık 90 milyar rubleye ulaştı”

Kommersant’a açıklamalarda bulunan, yerel teknoloji distribütörü Citilink’te görevli yönetici Alexey Rusakov, madencilik faaliyetlerinde kullanılan grafik kartlarından yapılan satışların Ağustos ayında% 49 arttığını söyledi. Rusya ve BDT iletişim direktörü Irina Shekhovtsova’ya göre bu artışlar teknoloji devi Nvidia’nın yıllık bazdaki satışlarının iki kat arttığını göstermektedir.

Kommersant ayrıca, grafik kartlarının yanında diğer bilgisayar parça satışlarının da artış gösterdiğini belirtti. Gazete, satışların geçen yılın Haziran-Ağustos dönemine göre bu yıl yaklaşık % 470 oranında artış yaparak patlama noktasına geldiğini belirtti.  

Madencilikte Belirsizlik Devam Ediyor

Rusya’da ki kripto para madenciliğine yönelik yoğun bir ilgi ve bileşen satın almaları her ne kadar artış gösterse de ülkedeki madencilik endüstrisi ile ilgili belirsizlikler hala çözülmemiş görünüyor. Rusya Bu yılın Temmuz ayında kripto para birimleri ile ilgili “Dijital Finansal Varlıklar (DFA)” yasası çıkarmıştı. Bu yasada madencilik ile ilgili hiçbir ifadeye yer verilmediği görülüyor. Bu durumda da ülkedeki madencilik faaliyetlerinin aslında yasal zeminin uzağında illegal bir faaliyet olarak algılanmasına neden oluyor.

Ancak yapılan bazı açıklamalar Rus yetkililerin kripto para endüstrisi için bir çerçeve hazırlığı içinde olduğunu ortaya çıkarmaktadır. “Dijital Para Birimi” tasarısı adı ile bilinen bu mevzuatın Aralık 2020’de yasalaşarak faaliyete geçirilmesi bekleniyor.

Diğer Kripto Para Haberleri İçin: Kripto Para Haberleri

Son Yazılar

Exit mobile version