Muhabbit

Ryan Selkis’e Göre DeFi Balonu Patlamak Üzere!

Ryan Selkis, DeFi’ye güvenmediğini ve yakında patlayacak olan bir balon olarak gördüğünü söylüyor.

Ryan Selkis

Kripto veri inceleme sitesi Messari’nin kurucusu Ryan Selkis, ICO’larda yaşananlar gibi, DeFi alanı için yaklaşmakta olan bir tehlikenin geldiğini söyledi.

Selkis, 10 Eylül’de “DeFi balonu insanların beklediğinden daha erken patlayacak” diyerek bir tweet attı.

Geçtiğimiz haftalarda, birçok DeFi projesi birdenbire ortaya çıktı ve karmaşık bir ekosistemin parçası olarak kazançları artıran önemli faiz ve krediler sundu. Bununla beraber, bu projelerden bazıları, yatırımcıların parasıyla kaybolmadan önce, yaptıkları yatırımları meşru olarak konumlandırıyor. Bu duruma sektörde “Rug Pull” denmekte.

SushiSwap, kısmen de olsa en son yaşanan “Rug Pull” vakası olarak görünüyor. Anonim olarak Chef Nomi olarak bilinen projenin sahibi, geliştirici fonunun bir kısmıyla kayıplara karıştı ve kripto borsası FTX’in CEO’su Sam Bankman-Fried’a Sushi’nin kalıntılarını bıraktı.

Ryan Selkis, bir tweette “ICO’lar bir süre çok popülerdi çünkü herkes, her endüstri için koordinasyon sağlayan bir fayda tokenı olacağını düşünüyordu.”, “DeFi, kısa bir süre sonra tükenecek olan, bir grup ve paralı askerin etrafında dönüp dolaşan büyük bir sermaye havuzudur.” dedi.

ICO’lar günümüzde DeFi ile benzer bir havaya sahip olan 2017 senesinde güzel bir zaman geçirdi. Bir fikir üzerine inşa edilen projeler, dakikalar içinde milyonlarda doları toplamayı başardı.

Selkis, mevcut durumun gerçek olması için çok fazla kazançlı görünmesine rağmen, diğer görüşlere kapalı olmadığını belirtti. Messari’nin kurucusu, genel olarak tüm DeFi projelerine karşı değil gibi görünüyor.

Sonuç ne olursa olsun bu deney hoşuma gidiyor. ICO’lar gibi getiri çiftliği / teşvikli likidite tedariki sermayesi için yeni bir oluşum. Akıllı insanlar gerçekten bu işi biliyor. Fakat ben çoğu insana DeFi’yi önermiyorum. Çünkü ben biraz para kazanmak için yüksek bahisli poker oynayın gibi bir öneri veremem.

Sonuç olarak, DeFi çevresinde yaşanan gelişmeler, kripto endüstrisini ileriye taşıyor. Yoldaki tümsekler elbette rahatsız edici olacaktır, fakat tüm bu yaşananlar gayet normal.

Daha fazla DeFi haberine ulaşmak isterseniz buraya, ya da başka borsa haberleri okumak isterseniz buraya tıklayabilirsiniz.

Son Yazılar

Exit mobile version