Muhabbit

SEC, İlk Defa Bir Blok Zinciri Tabanlı Menkul Kıymetler Borsasına Onay Verdi!

BOX Digital Markets ve tZero’nun ortak girişimi olan BTSX, SEC onayını kaptı.

Boston Options Exchange (BOX) Digital Markets ve tZero’nun ortak girişimi olan BTSX, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’ndan (SEC) onay aldı.

BTSX’i önemli kılan özellik blok zinciri tabanlı bir menkul kıymetler borsası olacak olması ve ilk defa blok zinciri teknolojisinin otomatik sistemle çalışan bir ulusal borsaya güç sağlaması oldu.

BTSX borsası ödeme işlemlerinin hızlı yapılması için blok zinciri teknolojisini kullanacak. Piyasa verileri ise Oracle’a benzer şekilde blok zinciri üzerine kaydedilecek. Müşteriler de istedikleri zaman bu verileri kontrol edebilecek.

BTSX, bunlar için bir blok zinciri oluşturacak. Bu blok zinciri hem kişisel hem de kurumsal yatırımcıların kullanımına açık olacak.

BOX, 2020 yılından beri SEC‘den bu tarz borsalar için onay almaya çalışıyordu. Ancak şu ana kadar hep ret cevabı almıştı.

BTSX CEO’su Lisa Fall SEC’in onayı konusunda şu açıklamalarda bulundu:

SEC’in BTSX’i onaylaması çok önemli bir adım. SEC ile birlikte düzenlenmiş yeni bir borsa yapmak için çok heyecanlıyız. Sermaye piyasalarına ihraççılar ve yatırımcılar için daha modern araçlar sağlamaya yardımcı olacağız. Bu bizim için yeni bir başlangıç olacak.

BTSX aynı zamanda hisse senedi tekliflerinin yanı sıra düzenlenmiş kripto para pazarlarını desteklemek için çalışmalar yapıldığını açıkladı.

SEC, BTSX’e verdiği onayın ulusal piyasa sistemi planlarına uyması şartıyla olduğunu da açıklamasında dile getirdi. SEC ayrıca, BSTX’in kurallara uyduğunu kontrol etmek için bir endüstri çalışma grubu olan pazarlar arası gözetim grubunun bir parçası olmasını gerektiğini açıkladı.

SEC hakkında daha fazla haberi buradan okuyabilirsiniz.

SEC, ETF başvurularını reddetmeye devam ediyor

Geçtiğimiz günlerde SEC hem MicroStrategy’nin hem de Fidelity‘nin spot Bitcoin ETF başvurularını reddetti.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), 21 Ocak 2022 Cuma günü belirsiz volatilite ve yatırımcılara sundukları standartlardan dolayı MicroStrategy’nin ETF başvurusunu reddettiklerini açıkladı.

Düzenli olarak cüzdanına Bitcoin ekleyen MicroStrategy, birçok yatırımcı için destek noktası oluyor. Bitcoin’in son zamanlarındaki düşüşünden sonra herkesin kafasında soru işareti oluşmuşken MicroStrategy’nin “2022’de daha çok Bitcoin alacağız” diyerek açıklama yapması birçok kişiyi rahatlattı.

SEC, Fidelity’nin Wise Origin Bitcoin Trust spot borsa yatırım fonu (ETF) uygulamasını da onaylamadı. ETF’i reddetme nedeni olarak, “dolandırıcılık, manipülatif eylem ve uygulamaları” önlemeyi amaçlamadığını ayrıca “yatırımcıları ve kamu çıkarlarını korumayacağını” belirtti.

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Son Yazılar

Exit mobile version