Muhabbit

Singapur Merkez Bankası, CBDC Adımlarını Hızlandırdı!

Ülke, CBDC çalışmasının faaliyete geçmesi için girişimlerini sonuçlandırıyor.

singapur cbdc

singapur cbdc

Singapur Merkez Bankası (MAS), merkez bankası dijital para birimi (CBDC) oluşturmak için başlattığı girişime yardımcı olmak üzere, birlikte çalışabileceği 15 “Küresel CBDC Mücadelesi” katılımcısını duyurdu.

MAS tarafından paylaşılan bir duyuruya göre, belirlenen bu 15 katılımcının altısının Singapur’dan, dördünün ABD’den ve diğerlerinin Avustralya, Barbados, Almanya, Fransa ve İsviçre’den birer şirket olduğu, bunlardan yalnızca üç kazananın CBDC dağıtmak üzere seçileceği belirtiliyor.

Singapur Merkez Bankası tarafından 28 Haziran tarihinde dijital para birimi fikirleri için başlatmış olduğu nakit ödüller açıklandıktan kısa bir süre sonra, birlikte çalışmak isteyen 50’den fazla ülkeye yayılmış 300’den fazla fintech şirketinin katılımı olduğu biliniyor.

Listede yer alan küresel finalistler arasında ANZ Banking Group Limited (Avustralya), Bitt (Barbados), Giesecke+Devrient advanced52 GmbH (Almanya), Criteo (Fransa) ve Soramitsu (İsviçre) gibi dev isimler yer alıyor. Bunun yanında yerel olarak, kısa listeye alınan Singapur konsorsiyumları arasında ise Citibank NA, HSBC Bank Limited ve HSBC Holdings plc, IDEMIA, IOG Singapore Pte Ltd., Standard Chartered Bank ve Xfers Pte yer alıyor. 

Singapur Merkez Bankası tarafından başlatılan CBDC oluşturmaya yönelik bu girişim, 50.000 Singapur doları (37.000 $) nakit ödülle tamamlanacak. Program ile ilgili yapılan önceki duyuruya göre, 15 finalist MAS tarafından yönetilecek ve dijital para birimi çözümlerinin hızlı prototiplenmesi için APIX Dijital Para Birimi Korumalı Alanına erişim verilecek.

Oluşturulması düşünülen CBDC; korumalı alan ortamı, temel bankacılık ve ödemelerle ilgili 100’den fazla API içerecek. Ayrıca Mastercard‘ın dijital para birimi API’lerine de sahip olacak. Şirketler, 8 – 12 Kasım 2021 tarihleri ​​arasında yapılması planlanan Singapur FinTech Festivali’nde CBDC çözümlerini sunma fırsatına sahip olacak.

Singapur Kripto Para Alanına Sıcak Bakıyor

Singapurlu yetkililer 2021 yılı boyunca kripto para alanında olumlu adımlar atmaya devam ediyor. Bilindiği üzere son olarak MAS, kısa süre önce Avustralya kripto para borsası Independent Reserve’e onay vererek firmanın “Dijital Ödeme Tokeni (DPT) için düzenlenmiş bir sağlayıcı olarak çalışmasına izin verdi.

Daha Fazla Blockchain Haberleri İçin: Blockchain Haberleri

Daha Fazla Kripto Para Haberleri İçin: Kripto Para Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Son Yazılar

Exit mobile version