Muhabbit

Solana Tabanlı DeFi Protokolü, Likidite Sorunları Nedeniyle Kapandı!

Platformun kapatılma kararının, son dönemlerde DeFi kredisi veren kuruluşların karşı karşıya olduğu likidite sıkışıklığına bağlı olduğu belirtildi.

Solana tabanlı DeFi kredi protokolü Everlend Finance, kısa süre önce yaptığı bir açıklama ile uygulama platformunu kapattığını duyurdu.

Duyuru tarihi itibarıyla platformdan sadece para çekme işleminin açık olduğunu belirten Everlend ekibi, kullanıcılardan varlıklarını çekmelerini istedi. Ekip ayrıca, kullanıcıların tüm para çekme işlemlerinin tamamlanana kadar uygulamanın çalışmaya devam edeceğini belirtti. 

Olası bir fon yetersizliği yaşanması durumunda ise ekip, tüm fonları önümüzdeki iki hafta içinde karşılama planlarının olduğunu söyledi.

Everlend tarafı, platformun kapatılma kararını, son dönemlerde DeFi kredisi veren katılımcıların karşı karşıya olduğu likidite sıkışıklığına bağlıyor. Oldukça fazla likidite sorunları yaşadığını belirten Everlend, halihazırda çalışmaya devam etmeyi kumar oynamaya benzetti.

Platformun sadece kullanıcı arabirimiyle ilgili olduğunu özellikle belirten Everlend, kullandıkları teknolojinin başkaları tarafından kullanılarak çözümler üretilebilmesi için kod tabanını açık kaynak haline getireceğini söyledi.

Solana tabanlı DeFi kredi kuruluşları son zamanlarda faaliyetlerine son vermeye başladı. Hatırlanacağı üzere başka bir Solana tabanlı DeFi getiri platformu olan Friktion, kripto para ekosistemindeki zorlukları gerekçe göstererek platformu kapatmıştı.

İlginizi çekebilir: DeFi Nedir?

Platformda Kilitli Varlık Miktarı Düştü

Everlend platformu, kripto para piyasasındaki çöküş öncesi, üzerinde kilitli varlık miktarına göre oldukça iyi bir pozisyondaydı. DeFiLlama’ya göre Everlend, aktif olarak kullanıldığı dönemlerde üzerinde kilitli toplam değerde yaklaşık 400.000 $’ı kontrol ediyordu.

Ancak platformdaki varlık miktarı, FTX’in çöküşü sonrası, Solana ekosisteminden çıkan fonlar nedeniyle oldukça düşük seviyelere (45,556 $) geldi.

Kurulduğu dönemlerde Serum, Everstake Capital ve GSR gibi piyasanın önde gelen kurumlarından destek alan Everlend, kendisini beklenmedik bir çöküş içerisinde buldu.

Platform, mevcut durumdan etkilenmeyip kapatma kararı almasaydı, 2023 yılı planları arasında, topluluk tarafından kontrol edilen bir DAO’ya geçme planları bulunuyordu.

Sosyal medya hesaplarımızdan bize katılabilir, son blockchain gelişmelerinden anlık ve hızlı haberdar olabilirsiniz: https://linktr.ee/muhabbitcom

Daha Fazla Kripto Para Haberleri İçin: Kripto Para Haberleri

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Son Yazılar

Exit mobile version