Here, content that you may want to modify using a custom JavaScript

DEFI

DeFi Nedir? Tüm Ayrıntılarıyla A’dan Z’ye DeFi

Son Zamanların En Çok Konuşulan Blokchain Gelişmesi #DeFi Hakkında Ayrıntılı Rehber

Yayın:

-

DeFi ya uzun haliyle “Decentralized Finance” (Türkçesi Merkezi olmayan Finans) blockchain uygulamalarından oluşan merkeziyetsiz bir finans ekosistemini ifade etmek için kullanılan bir terimdir. Peki kelime anlamı dışında DeFi Nedir?, Ne işe Yarar? gibi soruları bu yazıda yanıtlamaya çalışırken bir yandan da işe yarayan DeFi uygulamalarını anlatmaya çalışacağız.

DeFi nedir? 

DeFi kelime anlamı dışında, açık kaynak koduna sahip, izne ve sınırlara gereksinim duymadan otoriteden bağımsız finansal ekosistemi blockchain aracılığıyla yürütme hareketi olarak da tanımlanabilir. Yani kimseyi araya koymadan kredi verebilir. Kredi çekebilir. Aklınıza gelen tüm bankacılık işlemlerini bir kişi/kefil/kuruma bağlı olmadan yapabilirsiniz. DeFi ‘ın 2020’de nelere yol açabileceği ile ilgili eski bir makaleyi de okumanızı şiddetle tavsiye ederim.

Kullanıcılar, varlıkları üzerinde tam kontrole sahip olabilirken bu varlıkları eşler arası (P2P), merkezi olmayan uygulamalar (dApp’ ler) aracılığıyla bu ekosisteme dahil edebileceklerdir.

DeFi, özellikle mevcut finansal sistemden yalıtılmış olanlar için finansal hizmetlere kolay erişim sağlamasıdır. DeFi’nin bir başka avantajı üzerine inşa edildiği modüler çerçevede yatan potansiyeldir. Bununla dApp’ler birlikte çalışabilir DeFi uygulamaları potansiyel olarak tamamen yeni finansal pazarlar, ürünler ve hizmetler yaratabilir. Yararlarından bahsetmişken yararlarını derinlemesine bir başlıkta incelemekte fayda var.

DeFi Ne İşe Yarar ?

Geleneksel finans araçları bankalar, aracılar hatta itilaf durumunda mahkemelere bile gereksinim duymaktadır. DeFi uygulamalarının aracılara veya hakemlere ihtiyacı yoktur. Kod, olası her anlaşmazlığın çözümünü belirtir ve kullanıcıların fonları üzerinde her zaman kontrolünü korur. Bu ürünlerin ortaya konulması ve kullanılmasıyla ilgili maliyetleri azaltır ve daha az sorunlu daha ve kesinlikle daha az bağımlı bir finansal sistem sağlar.

Bu yeni finansal hizmetler blockincirlerin üzerine konuşlandırıldığından, aracılardan ötürü doğabilecek olası problemleri de ortadan kaldırmış oluyorlar. Veriler blok zincirine kaydedilir ve binlerce noda yayılır, sansür veya bir hizmetin potansiyel olarak kapatılması basitçe imkansıza yakındır.
Bununla alakalı en güzel örneklerden bir tanesi geçtiğimiz günlerde bir DeFi ürünü olan Uniswap exchange 10 farklı ülkede yasaklanmıştı. Lakin kodu ortada olan bu ürünü isteyen herkes farklı bir “front end” (yazılımsal ön yüz) ile çalıştırabiliyor. Kısaca bunun gibi DeFi ürünlerinde yasak aslında anlamsız kalıyor.

Böyle bir açık ekosistemin bir diğer önemli avantajı, aksi takdirde herhangi bir finansal hizmete erişimi olmayacak bireyler için erişim kolaylığıdır. Geleneksel finansal sistem kâr sağlayan aracılara dayandığından, hizmetleri genellikle düşük gelirli toplulukların bulunduğu yerlerde yoktur. Bununla birlikte, DeFi ile maliyetler önemli ölçüde azalır ve düşük gelirli bireyler daha geniş bir finansal hizmet yelpazesinden yararlanabilir.

Muhabbit
Yorum Yap

Trend Haberler

Tüm hakları saklıdır. Copyright 2020 Muhabbit Feragatname: Muhabbit'in içeriği, doğası gereği bilgi amaçlıdır ve yatırım tavsiyesi olarak yorumlanmamalıdır. Kripto para ticareti, satın alma veya satma yüksek riskli bir yatırım olarak kabul edilmelidir ve her okuyucunun herhangi bir karar vermeden önce kendi araştırmalarını yapması önerilir.

Exit mobile version