Muhabbit

South Park, NFT’lere Atıfta Bulundu!

”O odada 30 saniye daha kalsaydın NFT’leri iyi bir yatırım olarak görmeye başlardın.”

Animasyon TV dizisi South Park’ın senaristleri, NFT’ler ve kripto para birimleri hakkında 16 Aralık Perşembe günü bir bölüm yayınladı.

25 Kasım 2021’den beri devam eden South Park, Post Covid‘in perşembe günü yayınlanan bölümünde NFT’lere de yer verdi. Bölümde, gösterinin kahramanlarından biri olan Leopold “Butters” Stotch’u (“Victor Chaos” olarak da bilinir.), dünyaya zarar verecek bir güce sahip olduğunu keşfettikten sonra yıllarca bir akıl hastanesinde kilitli olarak tutulduğu gösteriliyor.

Buttlers’ın gücü ”tüm paralarını NFT’lere yatırmak için yatırımcıları toplamak.” Hücresinden çıkmayı başardığında ise ortaya çıkan sonuç: komik, şiddet dolu, uyuşturucu kullanımı ve toplumun olası çöküşüdür.

Bölümde geçen bir alıntı:

Daha önce de hapishaneden kaçmıştı. Sadece birkaç saat içinde binlerce insanın NFT’ye yatırım yapmasını sağladı, tıpkı neredeyse senin yapacağın gibi. O odada 30 saniye daha kalsaydın NFT’leri iyi bir yatırım olarak görmeye başlardın.

South Park, sık sık güncel konuları komedi şeklinde ele alarak bölümlerine ekliyor. TV dizisi son 10 yıldır token ve blok zinciri projelerinden bahsetmekten kaçınmış durumda. Ancak geçtiğimiz kasım ayında Bitcoin (BTC) ilk kez bölümlerinde yer aldı.

South Park’ın kurgusal geleceğindeki 2060 yılı ise şöyle anlatılıyor: Herkes kripto para birimini alışverişte kullanıyor. Ancak buna rağmen kripto parayı kullanan herkes ‘Ponzi’ olarak nitelendirmeye devam ediyor.

NFT Çılgınlığı

South Park, bundan 40 yıl sonra bile NFT çılgınlığının azalmayacağını ve birçok yatırımcı için daha da artacağını öngörüyor.

Bu hafta NFT çılgınlığına Wikipedia‘da girdi. Wikipedia sitesinde 2001 yılında yazılan ilk mesajı tokenize ederek 750.000$’a sattı. Ancak bazı NFT‘ler açık artırmayla milyon dolarlara satılıyor ve hatta bazıları gerçek hayattaki eşyalar ile değiştiriliyor tıpkı arabalar gibi…

Şu ana kadar gerçekleşen en pahalı NFT’ler ise şunlar:

  1. Everydays: The First 5.000 Days: 69 milyon dolar 
  2. CryptoPunk #7523: 11.8 milyon dolar
  3. CryptoPunk #3100: 7,58 milyon dolar
  4. CryptoPunk #7804: 7.57 milyon dolar
  5. Crossroad: 6.6 milyon dolar
  6. Ocean Front: 6 milyon dolar
  7. World Wide Web Source Code (Sir Tim Berners Lee): 5.4 milyon dolar
  8. Stay Free (Edward Snowden): 5.4 milyon dolar
  9. Replicator: 4.1 milyon dolar
  10. The First Tweet: 2.9 milyon dolar

Son Yazılar

Exit mobile version