Muhabbit

Uniswap 101: Uniswap Nasıl Kullanılır?

Uniswap öğrenmek isteyenler, karşınızda Uniswap 101!

Uniswap

Ethereum blockchaininde çalışan ve merkezi olmayan en popüler borsa olan Uniswap nasıl kullanılır? Sizler için detaylıca anlattık!

Genel olarak Uniswap, basitleştirilmiş token takas sistemi sayesinde, birkaç kolay adımda ETH ve ERC-20 tokenlarını “Swap“lamanıza olanak tanır. Ayrıca Uniswap havuzlarına kripto yatırıp faiz geliri elde edebilirsiniz.

Bildiğiniz gibi Uniswap, Ethereum ağı üzerine kurulu merkezi olmayan bir borsadır ve kullanıcıların diğer çeşitli ERC-20 tokenleri ile ETH ticaretini yapmalarına olanak tanıyan basit bir kripto para swap arayüzüne sahiptir.

Token “Swap”lamak!

İlk olarak, Metamask cüzdanınızı kurun ve daha önce satın almadıysanız, Ethereum satın almalısınız. Ardından, Uniswap’ın anasayfasını ziyaret ederek uygulamayı başlatın.

Swap Detaylarını Belirleyin!

Uniswap uygulamasında, yapmak istediğiniz işlemin ayrıntılarını belirleyin. Bunu yaparken, satmak istediğiniz kripto para miktarını (1), satmak istediğiniz tokeni (2) ve satın almak istediğinizi tokeni (3) görebilirsiniz. Bu işlemleri tamamladıktan sonra “Swap” ögesine tıklayarak işlemi sonlandırabilirsiniz.

Bu arada Uniswap’ta değiştirebileceğiniz farklı ayarlar da mevcut. Slipaj toleransını ve işlem sürelerini belirleyerek, işlemlerinizi belli başlı şartlar altında tersine de çevirebilirsiniz. Ayrıca, Expert modu daha yüksek slipaj sınırlarına izin vermektedir.

Bu adımdan sonra, yaptığınız işlemi onaylayacağınız sayfayı göreceksiniz. Eğer her şey istediğiniz gibiyse, swap işlemini onaylayabilirsiniz.

Ardından, Metamask cüzdanınızdaki swap ayrıntılarını onaylamanız gerekiyor. Metamask’a bir gas fiyatı ve gas limiti (1) girin. Yüksek değerlerde Gas fiyatı girmeniz, işleminizin daha hızlı onaylanmasına olanak sağlayacaktır. Tüm bu değerleri girdiğinizde, “Confirm“e tıklayarak işleminizi onaylayabilirsiniz.

Peki Ya İşlem Durumunuzu Nasıl Kontrol Edersiniz?

İşleminizi, Etherscan gibi bir uygulama vasıtasıyla Metamask’ın işlem geçmişinde tekrardan inceleyebilirsiniz. İşlem geçmişinizi kontrol etmenizin en hızlı yolu, Uniswap’ın araç çubuğunda (1) adresinize tıklayıp, “View on Etherscan” (2) seçeceğine tıklamaktır.

Cüzdanınızı Kontrol Edin!

İşleminiz tamamlandığında, Metamask cüzdanınızda bakiyenizi görebilirsiniz. Biz bu örnekte, 115.348 DAI ile ETH’yi takas ettik.

Uniswap Üzerinde Havuz Oluşturma!

Rehberimizin ikinci kısmında, daha önce belirttiğimizi gibi Uniswap’ın likidite havuzlarına kripto para yatırarak nasıl faiz kazanabileceğinizi göstereceğiz.

Bunu yapmak için, Uniswap’ın araç çubuğundan (1) “Pool“u ve ardından “Add Liquidity“ye tıklayın.

Bu adımdan sonra, yatırmak istediğiniz kripto para miktarını girin (1) ve yatırmak istediğiniz kripto parayı seçin (2). Ardından, oluşturmak istediğiniz ticaret çiftinin diğeri için ikinci bir token (3) seçin. Biz bu örnekte, ETH’den DAI’ye bir likidite havuzu oluşturmayı tercih ettik (4).

Metamask üzerinden işleminizi onayladıktan sonra, işleminiz kısa bir süre içinde gerçekleşecektir.

Uniswap üzerinde işleminiz onaylandıktan sonra, diğer kullanıcılar oluşturduğunuz havuzu kullandıkça faiz kazanacaksınız. Havuzunuzun durumunu “Pool” sekmesinden kontrol edebilirsiniz. Eğer göremezseniz, Uniswap’ın pool sayfasındaki “Import” kısmından geri yükleme yapabilirsiniz.

Sıradaki aşama, Stake ettiğiniz tokenleri geri nasıl alabileceğiniz hakkında olacak. İlk adım olarak Uniswap’taki “Pool” sekmesine girin ve bahsi geçen likidite havuzunu bulup “Manage“a tıklayın.

Para çekme işleminize devam etmek için, açılan pencereden “Remove” kısmına tıklayabilirsiniz.

Bu kısımdan sonra, para çekme tutarınızı seçmek için çubuğu kaydırabilirsiniz (1). Bu örnekte, daha önce stake işlemine bıraktığımız tüm DAI’yi işlemden kaldıracağız. Bu arada paranızı farklı bir kripto para birimi olarak da çekebilirsiniz: “Detailed” seçeceğine tıklayarak başka tokenlere erişim sağlayabilirisiniz.

Bu aşamanın ardından Metamask cüzdanınızdan işlemi imzalamanız halinde, işleminiz onaylanacaktır.

Evet, Uniswap 101 dersiminiz sonuna geldik. Uniswap’ın 16.07.2020 tarihinde tüm zamanların en yükseğini görmesinden sonra, Uniswap’a olan ilgi artacaktır. Eğer siz de Uniswap kullanmak istiyorsanız, bu rehberimizi inceleyebilirsiniz. Ayrıca rehberde ismi geçen Metamask hakkında bilgileri de buradan alabilirsiniz.

Nedir haberleri için buraya, Nasıl Haberleri için buraya, Kimdir haberleri için buraya tıklayabilirsiniz.

Telegram kanalımıza katılmak isterseniz buraya tıklayabilirsiniz.

Son Yazılar

Exit mobile version