Muhabbit

Ünlü Moda Markası Gucci, NFT Sektörüne Giriyor!

NFT çılgınlığına Gucci de katılıyor.

Moda dünyasının en pahalı ve lüks markalarından biri olan Gucci, değiştirilemeyen tokenları (NFT) piyasaya sürmeye hazırlanıyor.

Vogue Business tarafından 5 Nisan Pazartesi günü yayımlanan bir habere göre, Gucci’nin geçtiğimiz günlerde haber kuruluşuna bir NFT yayınlamasının “sadece bir zaman meselesi” olduğunu açıkladığı belirtildi.

Bunun yanında Vogue Business, çok sayıda sektör kaynağına atıfta bulunarak, diğer birçok lüks moda markasının da NFT’lerini piyasaya sürmeye yakın olduğunu bildirdi. Örnek olarak Sydney merkezli moda koleksiyon platformu Neuno’nun, şu anda NFT’leri piyasaya sürmek için beş lüks moda eviyle çalışmaya başladığı açıklandı. Şirketin CEO’su Natalie Johnson’ın, konu  ile ilgili olarak şu açıklamasına yer verildi:

“Her şeye takılan evrensel 3D gardırop olmak istiyoruz. Örneğin, birinin sitemizden ikonik J Lo Versace elbisesini satın aldığını hayal edin.”

CEO ayrıca Dapper Labs‘ın Flow blockchain’i üzerine inşa edilen bir platform ile müşterilerin kredi kartlarıyla NFT satın alabileceklerini ve kripto para birimine sahip olma ihtiyacını ortadan kaldırabileceklerini söyledi.

NFT kullanım durumları, özellikle moda için şu anda başlangıç aşamasında görünüyor. Bu kapsamda markalara, yeni teknolojilere ve sanal ürünlere nasıl yaklaşılacağı konusunda tavsiyelerde bulunan bir şirket olan Futures Intelligence Group’un CEO’su Cathy Hackl, moda sektöründeki NTF’ler hakkında şu açıklamada bulunuyor:

“Şu anda NFT aracılığıyla satılan moda, bir sanat olarak modadır ve bir yardımcı program olarak moda olmak zorunda değildir. Sonunda daha fazla fayda sağlayan noktaya geleceğiz, ancak henüz orada değiliz.”

Dev markalar NFT sektörüne giriş için çalışmalara başlamışken, birçok küçük marka ve perakendecinin, çeşitli yaratıcı yollarla; OpenSea , Nifty Gateway ve KnownOrigin gibi dijital pazar yerlerinde moda NFT’leri sattıkları biliniyor.

Son zamanlarda sektörün en çok konuştuğu konu haline gelen NFT’ler görünüşe bakılırsa moda sektöründe de adından söz ettirecek. Birçok alanda faaliyet gösteren şirket ve ünlü isimin NFT rüzgârına katıldığı şu dönemde sıradaki adımı kimin atacağı da merak konusu haline gelmiş durumda.

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Son Yazılar

Exit mobile version