Muhabbit

VanEck’in Bitcoin ETF’si De Onaylandı!

SEC, VanEck’in Bitcoin vadeli ETF’sini onayladı!

btc etf

btc etf

Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) yaklaşık 1 haftadır kripto para dünyası heyecanlandıran kararlar almakta. İlk olarak ProShares’in Bitcoin ETF’sini onaylayan SEC bu kez VanEck’in Bitcoin ETF’sini onayladığını açıkladı.

Bugün (20 Ekim 2021) SEC’in sisteminde varlık yöneticisi VanEck’in Bitcoin Strategy ETF’si onaylanmış olarak gözükmekteydi. Bitcoin vadeli ETF’si 23 Ekim tarihinden sonra New York Menkul Kıymetler Borsası’nda listelenmeye başlayacak. ETF’nin alım satımının ise “yürürlüğe girmesinden sonra mümkün olan en kısa sürede” yani gelecek haftanın başında (25 Ekim) başlaması muhtemel.

Wall Street’te işlem görmeye başlayacak olan VanEck’in Bitcoin Strategy ETF’sinin, ProShares’in Bitcoin Strategy ETF’si gibi güzel bir performans göstermesi bekleniyor.

VanEck’in ürünü, yatırımcıların Bitcoin fiyatına stake yapan sözleşmeleri temsil eden hisseleri alıp satmalarına izin vererek dünyanın en büyük kripto para birimine “maruz kalmalarını” sağlayan türde bir ETF olacak.

SEC tarafından yayımlanan dosyada, “Vadeli işlem sözleşmeleri, değeri temel alınan referans varlığa bağlı olan veyahut ondan türetilen finansal sözleşmelerdir.” ve “Bitcoin Vadeli İşlemleri durumunda, temel referans varlık Bitcoin’dir.” ibareleri yer almaktaydı.

VanEck Uzun Süredir Bekliyordu!

Varlık yöneticisi VanEck, uzun bir süredir SEC’in Bitcoin ETF’si hakkında vereceği cevabı beklemekteydi. En son 1 ay kadar önce SEC, VanEck’in Bitcoin ETF’sine yeni bir erteleme kararı vermişti. SEC’in son ertelemesi 14 Kasım 2021 tarihinde bitecekti.

14 Kasım 2021 tarihi gelmeden, SEC’in Bitcoin ETF’lerine ki özellikle Bitcoin vadeli işlem ETF’lerine bakış açısı değişti. İlk olarak ProShares’in Bitcoin vadeli ETF’sini onaylayan SEC, 1 hafta gibi bir sürede ikinci Bitcoin ETF’sini onayladığını duyurdu ki bu kez onaylanan ETF VanEck’indi.

Bitcoin Vadeli ETF’leri İlgi Görmekte!

Vadeli Bitcoin ETF’leri, direkt bir alım satım söz konusu olmadığı için “gerçek” bir Bitcoin ETF’si olarak sayılmasa da yatırımcılar tarafından oldukça ilgi görmekte. ProShares’in Bitcoin vadeli ETF’si ilk gününü rekor bir hacimle kapatmıştı.

Daha fazla bilgi için:

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Son Yazılar

Exit mobile version