Muhabbit

Vitalik Buterin, ETH İşlem Maliyetlerini Düşürmek İçin Yeni Önerilerde Bulundu!

Vitalik Buterin, ETH işlem ücretlerini düşürmek için blok başına “calldata” çözümünü önerdi.

Vitalik Buterin Muhabbit

Vitalik Buterin Muhabbit

Ethereum (ETH) ortaklarından Vitalik Buterin, ETH ağı üzerindeki toplam işlem maliyetini azaltmak için “calldata” fonksiyonunu önerdi.

“Calldata” bir bellek gibi düşünülebilir. “Calldata” depolamak için kullanılabilecek değiştirilemez ve aynı zamanda geçici bir alandır. Bellek ve depolama arasında kopyalama oldukça maliyetli olduğundan, bir konum belirlemek zaman zaman işlem ücretlerini azaltabilir.

Buterin’in Ethereum Magicians forumu EIP-4488’deki gönderisinde, Katman 1 blok zincirlerinde yüksek işlem ücretleri için veri parçalamayı uygulamak ve dağıtmanın önemini vurguladı:

İşlem maliyetlerini daha da azaltmak ve ekosistemde Ethereum ağında işlem yapmayı teşvik etmek için kısa vadeli bir çözüm isteniyor.


Girişimci, blok boyutunu değiştirmeden işlem maliyeti parametrelerinin azaltılabileceğini öne sürdü. Buterin, “calldata” ile işlem maliyetini 16 birimden 3 birime düşürülebileceğinden bahsetti. Ancak Buterin bu seferde güvenlik ile ilgili endişelerini dile getirdi.

Kullanıcılar ETH’deki 2. katman ücretlerinin çok yüksek olduğunu düşünüyor. Çünkü her bir veri baytının maliyeti 16 birim (gas) işlem ücreti ile sağlanıyor. Ücretleri düşürmek için işlem maliyeti 3’e düşürülebilir. Böylelikle, 5 kat daha düşük ücretlerle kullanıcılara büyük bir avantaj sağlar.

Ethereum ağı güvenliğini sağlarken, aynı zamanda orta düzeyde ölçeklenebilirlik kazanımları elde etmesi gerekir.

Daha Fazla Kripto Para Haberleri İçin: Kripto Para Haberleri

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Son Yazılar

Exit mobile version