Muhabbit

Vitalik: DeFi’ı Öngördüm ama NFT’leri Tahmin Edemedim!

Ethereum kurucusu Vitalik Buterin, 2022 yılının ilk günü Twitter’da bir dizi paylaşım yaptı. İşte detaylar.

Vitalik Buterin Muhabbit

Vitalik Buterin Muhabbit

Vitalik Buterin, geçtiğimiz gün (01.01.2022) son 10 yılda yaptığı tahminleri ve bunlardan çıkardığı dersleri Twitter’da bir yazı dizisi olarak paylaştı.

Yeni yılın gelmesi ile birlikte birçok fenomen 2022 ile ilgili manipülatif paylaşımlara devam ederken, Vitalik Buterin geçmişe yöneldi ve geçmişten ders alarak geleceğe bakmak gerektiğine dair önemli bir mesaj verdi. Son 10 yılda yapmış olduğu bazı tahminleri takipçileri ile paylaştı ve bugünki tablo hakkında uzun bir değerlendirme yaptı.

Yazılımcı ve yazar kimlikleri ile kripto para ekosisteminde en başından beri yer alan Buterin’in geçmişten bugüne birçok yazısı ve sektörel tahminleri bulunuyor. Bu öngörülerinden bazıları gerçeğe dönüştü, bazıları ise komik birer tahmin olarak tarihe kazındı. Tüm bunlara rağmen Buterin, geçmişi ile barışık olarak bu tahminlerini masaya yatırdı ve itiraflarda bulundu.

Bitcoin’in Benimsenmesi

2015 yılında Ethereum’un piyasaya sürülmesinden önce Vitalik Buterin, önemli bir Bitcoin taraftarıydı. O kadar ki Temmuz 2013’de; Çin, Arjantin, İran ve Güney Afrika gibi ülkelerin insanlarının Bitcoin ile birlikte satın alma güçlerinin artacağından ve uluslararası ölçekte Bitcoin’in büyük bir kahraman olduğundan bahseden bir makale yayımlamıştı.

Ethereum kurucusu paylaşımında bu makaleye değinerek geçtiğimiz hafta Arjantin’i ziyaret ettiğini söyledi. Arjantin ziyaretinde kripto para adaptasyonunun makalesinde yazdığı gibi oldukça yüksek olduğunu görmüş fakat stablecoin’lerin adaptasyonunun ise daha da fazla olduğuna tanık olmuş. Bitcoin’e kıyasla USDT gibi stablecoin’ler, Arjantin’de daha aktif olarak kullanılıyormuş.

Ethereum ve Proof of Stake

Twitter paylaşımlarında Buterin, 2012 yılındaki yanılgısından da bahsetti. 2012 yılında Proof of Work konseptinin bir savunucusu olan Buterin bundan dolayı üzgün ve 2013 yılında karşılaştığı Proof of Stake alternatifini 2014 yılına kadar hemen benimsediğini söylüyor. Düşünce yapısındaki bu değişimin onun için önemli bir evrim olduğunu ifade ediyor.

Buterin ayrıca Ethereum’un Proof of Stake’e geçiş planları ve zaman çizelgesi hakkında da öz eleştri yaptı. Öngörülerinin gülünç olduğunu söyledi ve yanıldığını kabul etti. Yazılım geliştirmenin kompleks bir iş olduğunu ve bunu hafife almış olduğunu belirtti.

Paylaşımlarına devam eden Buterin, “the internet of money” kavramına da değindi. Para aktarma işlem ücretlerinin 5 centten fazla tutmaması gerektiğini düşünen Buterin, Ethereum yazılımcı ekibinin ölçeklenebilirlik sorununu çözmek için bu konu ile ilgili çalışmalarına gece gündüz devam ettiğini söylüyor.

Vitalik Buterin hakkında daha fazla haber için buraya bakabilirsiniz.

Bitcoin Cash Bir Başarısızlıktır

2013 yılında yazdığı bir makaleyi işaret eden Buterin, bu makalesinde altcoin’leri savunmuş ve 3 ana sebebini ise şöyle belirtmiş:

Ancak bugün Buterin, bazı altcoin’ler hakkındaki görüşlerinin tamamen değiştiğini söylüyor. 2017 yılına kadar Bitcoin Cash için iyimser bir yaklaşımı olduğunu ifade ederken, bugün Bitcoin Cash’i ve topluluğunu isyankar doğası sebebiyle beğenmediğini ve bir başarısızlık olarak gördüğünü belirtiyor.

DeFi’ı Öngördüm ama NFT’leri Tahmin Edemedim

Ethereum whitepaper’ına atıfta bulunan Vitalik Buterin, merkeziyetsiz uygulamalar içerisinde DeFi’ı öngördüğünü belirtiyor. Ancak NFT’leri tamamen göremediğini ve kaçırdığı en önemli detayın ise, DAO yönetişimindeki gizli anlaşma sorunları olduğunu itiraf ediyor.

İlginizi çekebilir: DAO Nedir?

Hatalarını Erkenden Fark Edip Düzeltmiş

Siyaset ve insan örgütlenmeleri konusundaki öngörülerinin gereğinden fazla naif olduğunu vurgulayan Vitalik Buterin, birçok hatasını erkenden fark ettiğini ve kendisinde düzeltmelere gittiği söylüyor. Örnek olarak ise bir Bitcoin maksimalisti olmaktan son anda kurtulduğunu belirtiyor.

İlginizi çekebilir: Bitcoin vs Ethereum: Aradaki Farklar Nedir?

2022 yılının ilk günü uzun bir yazı dizisi paylaşan Vitalik Buterin, bu şekilde geçmişe yönelik önemli bir öz eleştri yapmış oldu ve geleceğe adeta ışık tuttu. O da herkes gibi yanlış tahminlerde bulunmuş ve gerektiğinde vazgeçmesini bilmiş. Kendisini kutluyoruz.

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Son Yazılar

Exit mobile version