Muhabbit

“Ya XMR Verirsin Ya Da Kirli Çamaşırların Ortaya Çıkar Trump!”

ABD’de ünlü isimleri hedef alan siber suçluların yeni avı Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump oldu, 42 milyon dolarlık XMR isteniyor.

hacker muhabbit

ABD’de ünlü isimleri hedef alan siber suçluların yeni avı Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump oldu, 42 milyon dolarlık XMR isteniyor.

Amerikalı ünlülerin ve popüler isimlerin başı siber suçlularla dertte! Geçtiğimiz hafta New York merkezli hukuk firması Grubman Shire Meiselas & Sacks’e siber saldırıda bulunan siber suçlu grubu, yaklaşık 756 GB’lık veriyi ele geçirdi. Ele geçirilen verilerde ikili ve gizlilik sözleşmelerinin, kişisel yazışmaların ve telefon numaraların bulunduğu belirtiliyor. Ayrıca grubun firmanın yedek sürücülerine de ulaştığı, sürücülerin ya silindiği ya da şifrelendiği belirtiliyor.

Grup, dark web’de verilerin ellerinde olduğuna dair “Lady Gaga” ismini verdikleri 2 GB’lık bir belge yayınladı. Belgenin içeriği tam olarak açıklanmasa da grubun yüklü bir miktarda kripto para istediği biliniyor.

Peki Şimdi Ne Yapılmalı?

Özellikle fidye alanında özelleşmiş olan siber güvenlik yazılımları şirketi Emsisoft’un analistlerinden biri olan Brett Callow durumu değerlendirdi. Callow’a göre;

“Bu durumdaki firmaların pek de fazla seçeneği yok. Fidye ödense dahi grubun ele geçirdikleri verileri yok edeceğinin garantisi yok. Veriler çoktan satılmış ya da takas edilmiş olabilir.”

Callow fidyenin şimdiye kadar duyduğu en yüksek meblağ olduğunu da ekledi.

“Daha önce adını vermek istemediğim bir hukuk firması için 25 milyon dolar istenmişti ama 42 milyon dolarlık fidyeyi hem de bir kripto para olan XMR üzerinden istendiğini ilk kez duyuyorum.”

Böyle yüksek bir meblağ istemelerinin sebebi de direkt olarak Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump’ı tehdit etmeleri olabilir. ELlerindeki bilginin niteliği ve muhattabı olarak bakıldığında fidye tutarı mantıklı geliyor. Grup Trump için;

“Seçim yaklaşıyor ve kirli çamaşırlarından oluşan bir dağ bulduk. Trump bey koltukta oturmaya devam etmek istiyorsa 42 milyon dolarlık XMR versin.”

Siber suçlular fidye ödenmediği ve firma tarafından istekleri yerine getirilmediği taktirde ele geçirdikleri verileri dokuz aşamada kamuoyuna açıklayacaklarını bildirdiler. Ödemeyi Monero (XMR) ile tercih eden grup, yüksek bir meblağ olursa Bitcoin de tercih edeceklerini söyledi.

Geçtiğimiz günlerde 15’lik siber suçlu grubunun milyon dolarlık vurgunundan bahsetmiştik. Daha önce de Avrupa’nın en büyük hastaneler zincirini vuran siber suçlulardan… Corona virüsü salgını olsun olmasın, hayat devam ediyor. Siber suçlular da böyle düşünüyor olmalı…

Son Yazılar

Exit mobile version