Muhabbit

Yargıç, Bitfinex’i Hackleyen Çifti Kefaletle Serbest Bıraktı!

Ilya Lichtenstein ve Heather Morgan, New York mahkemesine çıktı

Bitfinex

Bitfinex Hack

Bir hacker, Bitfinex’in sistem açığından yararlandıktan sonra yaklaşık 4,5 milyar dolar değerinde olan 119.754 Bitcoin’i çaldı. İddiaya göre; Ilya Lichtenstein ve Heather Morgan çifti, çalınan BTC’leri aklamaya çalıştı.

New York mahkemesindeki yargıç, 2016 yılında Bitfinex kripto para borsasında çalınan 4.5 milyar dolarlık Bitcoin’i aklamaya çalışan iki kişiyi kefaletle serbest bıraktı.

Ilya Lichtenstein ve Heather Morgan, New York’ta 8 Şubat 2022 tarihinde tutuklandı. ABD hükümeti, evli çiftten yaklaşık 3,6 milyar dolar değerinde kripto paraya el koyduğunu ve şimdiye kadarki en büyük finansal hack olayı olduğunu söyledi.

Ilya Lichtenstein ve Heather Morgan

Hükümet, suçluların kefaletle serbest bırakılmalarına izin vermek istemedi. Bir savcı hakime şunları söyledi:

Her biri 20 yıl hapis cezasıyla karşı karşıya, bu yüzden kaçma potansiyelleri var.

Hükümet kefalet bedelini 100 milyon dolar olarak belirlenmesini istedi. Kefalet bedeline savunma avukatlarından biri, gülünç olarak nitelendirdi.

Kefalet Bedeli Ne Kadar?

Hakim, Morgan’ın kefaletini 3 milyon dolar olarak belirlenirken, Lichtenstein için kefalet miktarı 5 milyon dolar olarak belirlendi.

34 yaşındaki Lichtenstein, hem ABD hem Rusya vatandaşıdır. Ilya mahkeme salonunda yargılanırken kot pantolon ve gri bir gömlek giyiyordu. Biraz dağınık olan saçlarıyla Lichtenstein, halinden memnun görünüyordu.

31 yaşındaki Morgan, uzun saçlıydı ve beyaz bir sweatshirt giyerek mahkemeye çıktı. Her ikisi de mahkeme şartlarına göre odadaki herkes gibi maske takıyordu.

Oregon’da doğup California’da büyüyen Morgan, daha önce Hong Kong ve Mısır’da yaşadı. Sosyal medyasından elde edilen bilgilere göre Morgan, Rusça öğrenmeye çalışıyor. Gazeteci ve ekonomist olan Morgan, hükümete göre iş için uluslararası seyahat ediyor. Morgan’ın babası emekli bir biyolog, annesi ise bir kütüphaneci olarak biliniyor. Morgan’ın ailesi de salı günü mahkeme salonundaydı.

Sahte Kimlik Kullandılar!

Çift, 2015’ten beri beraber yaşıyor. Morgan’ın avukatı, sanığına karşı hiçbir kanıt olmadığını söyledi. Ancak savcılar, sanıkların suç işlerken sahte kimlik kullandıklarına dikkat çekti ve serbest bırakılmaması gerektiğini savundu.

Kanıtlara göre; Lichtenstein’ın bilgisayarında “personas” adlı bir klasör var ve klasörün içinde “Passport_ideas” adlı sahte kimlik ve pasaportlar mevcut. Bir savcıya göre, dairelerinde yapılan aramada yatağın altında “kullan at telefon” etiketli plastik bir torba bulundu.

Sanıkların avukatı Anirudh Bansal, mahkemeden sonra dava hakkında yorum yapmadı.

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Son Yazılar

Exit mobile version