Muhabbit

Zimbabve Merkez Bankası Başkanı: Kripto Paralara İnanmıyoruz!

Zimbabve, kripto paralar hakkında Çin’e yakın bir görüş benimsiyor!

Afrikalılar Para Transferlerinde Kripto Paralara Yöneldi.

Afrikalılar Para Transferlerinde Kripto Paralara Yöneldi.

Zimbabwe Merkez Bankası Başkanı John Mangudya, kripto paralara karşı olduğunu ancak kendi dijital para birimini geliştirmekle ilgilendiğini söyledi. Zimbabve Cumhuriyeti; Afrika’nın güneyinde, denize kıyısı olmayan bir kara ülkesi olarak tanımlanabilir.

Zimbabve Merkez Bankası Kripto Paralara İnanmıyor!

Zimbabve Merkez Bankası (RBZ) Başkanı John Mangudya, bir merkez bankası dijital para birimi (CBDC) oluşturmakla ilgilendiğini ancak diğer kripto paralara inanmadığını söyledi. Bu durumda RBZ’nin kripto paralara olan bakışını Çin’e benzetebiliriz çünkü Çin, kripto paralarla alakalı faaliyetleri yasaklamaya devam ederken kendi CBDC çalışmalarına devam ediyordu.

John Mangudya sözlerine şu şekilde devam etti:

Merkez bankası olarak kripto paralara inanmıyoruz. Temel olarak kripto para biriminin aksine bir e-Zimbabwe dolarımız olsa nasıl olur diye düşünüyoruz. Merkez bankası dijital para birimine (CBDC) inanıyoruz.

Zimbabwe hükümeti, CBDC’ler ve kripto paralar hakkında araştırmaları uzun süredir yapmaya devam ediyor. Hatta yapılan araştırmalar Zimbabwe’nin kripto paraları benimsemeyi planladığı yönünde spekülasyonlara yol açtı. Ancak hükümet, bu iddiaları daha sonra yalanladı.

RBZ Nijerya’ya Ekip Gönderecek

RBZ’nin bir CBDC başlatan ilk Afrika ülkesi olan Nijerya’ya bir ekip gönderecek. Gönderilen ekip, Nijerya Merkez Bankası’nın e-naira operasyonunu yakından inceleme fırsatı bulacak.

Mangudya, RBZ’nin zaten çok sıkı çalıştığını ve kendi fintech ekibine sahip olduğunu söyledi. Mangudya, RBZ’nin kendi CBDC’leri üzerinde çalışan diğer merkez bankalarının gerisinde kalmaması gerektiğini söyledi.

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Son Yazılar

Exit mobile version