Muhabbit

AMD Madencilik Sektörüne Geri mi Dönüyor?

AMD, madencilik sektörüne göz kırptı.

AMD

Elde ettiğimiz verilere göre AMD, RDNA1 mimarisi üzerinde blockchain odaklı bir GPU geliştiriyor.

AMDGPU Linux çekirdek sürücüsü için gelen güncellemenin notları incelendiğinde, AMD’nin madenciliğe özgü grafik kartları için RDNA1 mimarisi ile çalışan bir projenin olasılığını ortaya çıkarıyor.

Spesifik olarak yama notları, çekirdek sürücüsü NV12 SKU’sundaki değişimleri gösteriyor. Yama notları, SKU, Video Core Next’i destekleyen Navi 12 çekirdeğini kullanan bir grafik kartını ortaya çıkardı. Bunun anlamı, AMD’nin NV12 grafik kartı, sürücü düzeyinde video yeteneklerini desteklemeyecek.

Bu tarz “headless” bir AMD grafik kartı ilk defa tespit edilmedi. Geçen yılın sonlarında, aynı AMDGPU Linux çekirdeği, video ve görüntü çıkışları sürücü düzeyinde devre dışı bırakılmış olarak tespit edilmişti.

Tespit edilen grafik kartlarının her ikisi de, AMD’nin kripto para madenciliği için geliştirilecek olan bir dizi grafik kartı serisine işaret ediyor. Bildiğiniz gibi Nvidia’da Turing tabanlı madencilik odaklı serisini, geçtiğimiz haftalarda duyurmuştu.

AMD’nin GPU mimarilerinin genel olarak Nvidia’nın muadillerine göre etkileyici hash oranı sağladığı biliniyor. Bu nedenle böyle bir ürün AMD’ye büyük katkılar sağlayabilir.

Nispeten eski bir mimari olan RDNA1 mimarisine geri dönmek, RDNA2 çözümüne kıyasla, zamandan, kaynaktan ve geliştirme maliyetlerinden tasarruf sağlayacaktır. Bunun yanı sıra, kripto madencilik RDNA2’nin özelliklerinden tam kapasite olarak faydalanmaz ve ışın izleme gibi donanımlara ihtiyaç duymaz.

AMD’nin mevcut kripto planları dahilinde neler yapacağını görmek cidden heyecan verici olacak. AMD “madencilik” pazarına yeniden girerse, GPU alanında yeni bir rekabetin başlangıcını izleyebiliriz.

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Muhabbit Market Cap için: Muhabbit Market Cap

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Son Yazılar

Exit mobile version