Muhabbit

Avalabs Kurucusu Prof. Dr. Sirer Boğaziçi Finans Zirvesi’nde Konuştu!

Etkinliğin önemli katılımcılarından birisi de Avalabs Kurucusu Emin Gün Sirer’di. Sirer, finans zirvesinde blockchain ve kripto paraları anlattı.

avalabs

Boğaziçi Üniversitesi tarafından gerçekleştirilen Boğaziçi Finans Zirvesi bu yıl online olarak gerçekleşti. 5 Kasım’da gerçekleşen etkinliğe önde gelen şirketlerin CFO’ları, genel müdürleri ve diğer birçok isim katıldı.

Etkinliğin önemli katılımcılarından birisi ise Avalabs Kurucusu Emin Gün Sirer’di. Sirer, finans zirvesinde blockchain ve kripto paraları anlattı.

Boğaziçi Finans Zirvesi

Blockchain sisteminin yeni bir değer sınıfı olarak ortaya çıktığını belirten Sirer, blockchain teknolojisini kullanan varlıkların geleneksel varlık sınıflarına ve enstrümanlara alternatif olarak ortaya çıktığını vurguladı. İnternet üzerinden işlemlerin gerçekleştirilebildiği bu varlıkların herhangi bir aracı kuruma ya da bankaya ihtiyaç duymadan blockchain teknolojisi sayesinde kolayca gerçekleştirilebildiğini belirtti.

Daha erken denemeleri olmasına rağmen bu konuda en güçlü adımı Satoshi Nakamoto’nun Bitcoin ile attığını açıklayan Sirer, merkezi yapılara karşı merkezsiz yapıların ortaya konduğunun altını çizdi. Bitcoin’den önce Karma ile 2003 yılında eşten- eşe dijital varlık oluşturduklarını belirten Avalabs kurucusu, Proof of Work algoritmasının daha önce de kullanıldığını ancak dünya çapında etki yaratan ilk dijital varlığın Bitcoin olduğunu belirtti.

Blockchain sistemi ile birlikte merkezi yapıların yerine herkesin katılabildiği, dahil olabildiği yeni bir sistem ortaya konuldu.

Emin Gün sirer

Wall Street Blockchain Konuşuyor

Wall Street’te herkesin blockchain konuştuğunu belirten Sirer, yatırımcıların ve şirketlerin birbirlerini “Blockchain için stratejiniz nedir?” sorusunu yönelttiğinin altını çizdi.

Halihazırda 6000’den fazla farklı “blockchain”in bulunduğundan bahsederek burdaki birçok projenin birbirinin kopyası olduğunu ve aynı vizyona sahip olduğunu belirten Avalabs kurucusu neredeyse çoğunun Satoshi’nin mimarisini kopyaladığını belirtti.

Büyük bir Atılımın Eşiğindeyiz

Blockchain ile birlikte büyük bir atılımın eşiğinde olduğumuzu belirten Sirer, önümüzdek 10 yılın bu süreç içinde olacağını açıkladı. Şu anda tanık olduğumuz şeyin sadece yeni bir dünyanın açılış tablosu olduğunun altını çizen Sirer, önümüzdeki 10 yılın blockchain teknolojisiyle şekilleneceğini vurguladı.

Avalanche Vizyonu

Satoshi Nakamoto’nun inanılmaz bir vizyona sahip olduğunun altını çizen Avalabs kurucusu, Avalabs ve Avalanche’ın vizyonunu da açıkladı. Avalanche ile birlikte tüm değerlerin blockchain üzerinde takasını hedeflediklerini belirten Sirer, Avalanche ile birlikte tedarik zincirinden, NFT’lere, kesirleştirilmiş tapulardan altına kadar birçok varlığın herkesin katılabileceği bir şekilde gerçekleştireceklerini açıkladı.

Wall Street’i yeniden yapılandıracağız.

Emin Gün Sirer

Wall Street’i yeniden yapılandırmak istediklerinin altını çizen Emin Gün Sirer, değişim vaktinin geldiğini vurguladı. Hizmetlere erişebilmek için artık köşe başlarını önceden kapmış kişilere tabii olunmayacağını belirten Sirer, herkesin eşit bağlantı ve erişim hakkına sahip olması gerektiğin vurguladı.

Bu atılım ile birlikte yeni firma ve şirketlere yol açacaklarını belirten Sirer, “blockchain”lerin halen çözmesi gereken sorunları olduğunu da açıkladı. Silikon Vadisi çalışanlarının “blockchain”leri tanımlarken “yavaş bir database” tanımlaması yaptığını belirten Sirer, “blockchain”lerin çözmesi gereken noktaları vurguladı.

Bu üç sorundan en büyüğünün “ölçeklenebilirlik” olduğunu vurgulayan Avalabs kurucusu, diğer bir noktanın ise “yönetişim” olduğunu belirtti. Bu noktalarda ileri gidemeyen ağların geride kalacağını ve yok olacağının belirtildiği konuşmada Sirer, Avalanche’ın bu noktalarda inanılmaz yol kat ettiğini açıkladı.

Geçtiğimiz haftalarda “mainnet”ini altive eden Avalanche hakkında ne düşünüyorsunuz?

Altcoin haberleri için: Altcoin Haberleri

Borsa haberleri için: Borsa Haberleri

Son Yazılar

Exit mobile version