Muhabbit

Bitcoin Madencileri 2021 Yılını Kötü Kapattı!

Bitcoin madencileri 2021 yılını kötü kapattı.

New

Bitcoin madenciliği

Bitcoin madencilerinin 2021 yılı Aralık ayındaki toplam geliri 1,44 milyar doların biraz üzerinde oldu.

Bilindiği üzere Bitcoin madencileri için en yüksek aylık gelir, 1,75 milyar doların üzerine çıkan mart ayında kaydedilmişti. Ancak o günden bu yana bu seviye hala geçilememiş durumda.

Bitcoin

Gelir oranlarına bakıldığında aralık ayında elde edilen 1,75 milyar doların üzerindeki gelirin yaklaşık 19,6 milyon doları işlem ücretlerinden gelirken, geri kalan kısmı ise ağın blok sübvansiyonlarından geldi. Veriler incelendiğinde aralık ayında, kasım ayına göre toplam gelirde yaklaşık 250 milyon dolarlık bir düşüş gözlemlenirken, işlem ücretleri gelirlerinde ise bir 5,13 milyon dolarlık bir gerileme olduğu görülüyor. Bu da son üç ayın en düşük seviyesi olarak karşımıza çıkıyor. 

Bilindiği üzere madenciler geçen yıl üçüncü halving olayının ardından şu anda blok başına 6,25 BTC ile ödüllendiriliyor. Madenci gelirlerinin son zirvesini geçememesindeki etkenlerden biri olarak, Çin tarafından Bitcoin madencilerine yönelik devam eden baskılar ve diğer ülkelerin kripto paralara olan olumsuz tavırları sebep olarak gösteriliyor.

Hatırladığınız gibi madenciler yoğun baskılar yüzünden, üretim merkezlerini kapatarak başka yerleşim yerlerine taşınmaya başladı. Hatta bazıları ülke yetkililerinin baskısı yüzünden operasyonlarına son verdi.

İşlem Ücretlerinin Payı

Bitcoin madencilerinin işlem ücretlerinden elde ettikleri pay incelendiğinde, kasım ayındaki yaklaşık %1,46 oranından, aralık ayında %1,37’ye düştüğü görülüyor.

Bitcoin Transfer Ücretleri

Bunun yanında Bitcoin’in hash oranı da, bir sonraki zorluk ayarlamasına kadar blok üretim oranını geçici olarak yavaşlatan mayıs ayındaki zirvesinden bu yana ciddi oranda düşmesine rağmen, ekim ayında bu ivme bir miktar yukarıya tırmanmış görülüyor.

Bitcoin Hash Rate

Aralık ayının son gününe gelindiğinde Bitcoin hash oranının 168,47 (EH/s)’ye yükseldiği görülüyor.

Bitcoin haberleri için: Bitcoin Haberleri

Daha Fazla Blockchain Haberleri İçin: Blockchain Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Son Yazılar

Exit mobile version