Muhabbit

Bitcoin Yasal Olunca El Salvador Turizm Geliri Yüzde 30 Arttı!

El Salvador Turizm Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre ülke turizmi yüzde 30’dan fazla büyüdü. Ayrıca yatırımcıların da ülkeye ilgisi büyük.

el salvador turizm

el salvador turizm gelirleri arttı

Hepimizin bildiği gibi El Salvador, Bitcoin ve blockchain konularında önemli adımlar atan dünyanın en ileri gelen ülkesi. Başkan Nayib Bukele’nin bu tutumu, anlaşılan o ki El Salvador halkı tarafından da benimsenmiş durumda.

El Salvador, Bitcoin’i yasallaştıran ve ödeme aracı olarak kullandıran ilk ülke olmuştu. O günden bugüne, El Salvador’un turizm gelirleri de artış gösterdi.

Ülkenin Turizm Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, blockchain teknolojisinin yaygın kullanımı ülkedeki iş fırsatlarını artırmış ve El Salvador, dünyanın her yerinden “iş turizmi” gelirleri elde etmeye başlamış.

İlginizi çekebilir: Nayib Bukele Kimdir?

El Salvador Ekonomisi Büyüyor

Geçtiğimiz yıl eylül ayında (Eylül 2021), El Salvador hükümeti Bitcoin’i ülke genelinde yasallaştırmış ve Bitcoin ABD doları ile birlikte ülkenin yasal para birimi haline gelmişti. Turizm Bakanlığı’ndan aktarılan bilgiye göre, Bitcoin’in yasallaşması ile birlikte ülke ekonomisinde önemli bir büyüme oldu.

Pazartesi günü (21.02.2022) hükümet web sitesi üzerinden yayımlanan duyuruda, ülkede inovasyon fırsatlarının ve finansal özgürlüklerin arttığı vurgulanıyor. Bu avantajlar ise El Salvador’da bir canlılığa sebep olmuş.

El Salvador Turizm Bakanı Morena Valdez, konuya dair şu ifadelerde bulunuyor:

Bitcoin’in yasallaşması sektöre fayda sağladı. İnsanlar Bitcoin’in, ödeme sistemlerinde nasıl işlediğini görmek için bile ülkemize geliyor. Yatırımcılar ise iş fırsatları için girişimlerde bulunuyorlar. Kasım ve aralık aylarına baktığımızda, turizm gelirlerimizin yüzde 30’dan fazla arttığını görüyoruz.

Kasım ve aralık aylarında ülkeye 1,1 milyon ziyaretçi beklenmesine rağmen bakanlıktan gelen açıklamaya göre ziyaretçi sayısı 1,4 milyonu geçmiş. Gelen turistlerin yüzde 60’ı ise ABD vatandaşı.

İlginizi çekebilir: Nayib Bukele 2022 Yılı İçin Bazı Tahminlerde Bulundu!

Yatırımcıların İlgisi Büyük

Hükümet web sitesinde yapılan duyuruda, kripto para kullanımının ülkedeki iş fırsatlarını da artırdığı vurgulanıyor. Dünyanın her yerinden para kazanmak isteyen yatırımcılar, gözlerini El Salvador’a çevirmiş durumda.

Ülkenin gayri safi milli hasılasına (GSMH) bakıldığında, Nayib Bukele’nin attığı tweet’e göre El Salvador tarihinde bir ilk gerçekleşmiş. GSMH ilk kez çift haneli oranda büyümüş ve Nayib Bukele bunun Bitcoin ile yakından ilgili olduğunu düşünüyor.

Ayrıca aynı tweet’te Nayib Bukele, ülke ihracatının yüzde 13 büyüdüğünü ve ihracatın bir ülke ekonomisinin en önemli kilometre taşı olduğunu söylüyor.

Daha fazla El Salvador haberi için buraya bakabilirsiniz.

Daha fazla Bitcoin Haberleri için: Bitcoin Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Son Yazılar

Exit mobile version