Muhabbit

Blok Zinciri Yani Blockchain Nedir? Nasıl Çalışır?

Kripto paralara güç veren teknoloji blockchain nedir? Yeni başlayanlar için ele aldık.

blockchain teknolojisi nedir

Blok zinciri yani Blockchain, kripto para birimine güç veren bir teknoloji olarak karşımıza çıkmaktadır. Blockchain teknolojisi birbirinden farklı alanlarda kullanılabilecek bir teknoloji olmuştur.

Blockchain teknolojisini anlayabilmek için önce kripto para birimi üzerinde gerçekleştirilen işlemlerin bilinmesi gerekmektedir.

Kripto para piyasasında gerçekleştirilen işlemlerin kaydı Blockchain teknolojisi ile gerçekleşmektedir.

Gerçekleştirilen her bir yeni işlem kaydı bir blok oluşturacak şekilde kaydedilmektedir. Bu blokların tamamlanması ile birlikte zincirler oluşur. Blockchain, bloklardan oluşan zincir anlamına gelmektedir.

Kripto para birimleri üzerinde gerçekleştirilmiş olan yeni işlemlerin kaydı şifreli şekilde gerçekleştirilmektedir.

Bu şifrelerin çözümlenebilmesi için karışık matematik işlemlerinin çözülmesi gerekir. Bu karmaşık matematik problemlerinin çözülmesi “madencilik” faaliyetleri çerçevesinde gerçekleştirilmektedir.

Madencilik faaliyetleri gerçekleştiren kişiler bu problemleri çözerek kripto para sahibi olurlar.

Kripto para birimlerinden birine sahip olduğunuz zaman bu teknoloji üzerinde kullanabileceğiniz bir anahtara sahip olursunuz.

Sahip olduğunuz bu özel anahtar sistem üzerinde işlemler gerçekleştirebilmenizi yeni bloklar oluşturabilmenizi sağlar. Anahtarı kaybettiğiniz zaman sahip olduğunuz kripto para birimini geri alabilmeniz mümkün değildir.

Blok zinciri yani Blockchain oluşturulurken temel bilgiler, herkesin ulaşabileceği şekilde açık hale getirilmiştir. Blockchain, merkezi veya merkeziyetsiz bir şekilde olabilir.

Blockchain teknolojisinin yalnızca bir bilgisayar ile veya tek bir sunucuya güvenilerek yürütülmesi durumu söz konusu olmaz.

Blockchain teknolojisi sayesinde kripto para birimi piyasasında gerçekleştirilen bütün işlemleri piyasada bulunan kişiler görebilir.

Bu da blockchain teknolojisinin “kamu muhasebecisi” olarak nitelendirilmesine neden olmuştur.

Blockchain Teknolojisinin Özellikleri

Blok zinciri yani Blockchain, kripto para dünyasında gerçekleştireceğiniz bütün işlemleri kayıt altına alır ve bu dünyada bulunan herkesin gerçekleştirilen işlemleri görüntüleyebilmesini sağlar.

Sistem üzerinde gerçekleştirdiğinizi işlemler esnasında kimliğiniz, işlemi görüntüleyebilen kişilerden gizlenir.

Fakat işlem esnasında harcamış olduğunuz kripto para birimi tutarı ve kişiler arası transferlerde ne kadar kripto para aktarıldığı sistemde bulunan diğer kişilerce görüntülenebilir yapıda olur.

Blockchain teknolojisi bu özelliği sayesinde herhangi bir aracı kurum olmaksızın para transferlerini doğrulayabilmeyi sağlamaktadır.

Bu nedenle gelecekte banka ve aracı kurum ve kuruluşları ortadan kaldıracağı düşünülmektedir.

Blockchain gerçekleştirdiği kayıt işlemi nedeni ile Google Dokümanlar’a benzetilmektedir. Google Dokümanlar programında bir başkası ile ortak bir yazı belgesi üzerinde çalışmalar düzenleyebilirsiniz.

Oluşturulan belgenin paylaşıldığı kişiler belgeyi aynı anda görüntüleyerek düzenleyebilme şansına erişmiş olur.

Blok zinciri ise Google Dokümanlar teknolojisini geliştirerek sistem üzerinde gerçekleştirilen bütün değişikliklerin sistemde bulunan herkes tarafından anında görüntülenebilmesini sağlamaktadır.

Google Dokümanlar sisteminde bir değişiklik gerçekleştirildiği zaman diğer kişiler değişiklik yapamaz. Blockchain teknolojisi ise aynı anda değişiklik yapılabilme şansı doğurmaktadır.

Blockchain teknolojisi sayesinde sistemde bulunan kripto para birimlerinin kimler üzerinde olduğunu görüntüleyebilme şansına erişirsiniz.

Blockchain teknolojisini, birbirinden farklı kasaların bulunduğu bir bankaya benzetebilirsiniz.

Bu bankada bir Bitcoin hesabına sahip olduğunuz zaman boş bir kasa da size ayrılır. Para satın alıp sisteme eklediğiniz zaman kasanız görüntülenir; fakat isminiz anonim şekilde kalır.

Blok zinciri yani Blockchain, internet dünyasının DNA’sı olarak adlandırılabilir. Kripto para dünyasında gerçekleştirilen bütün transferlerin kayıtları Blockchain teknolojisi sayesinde korunmaktadır.

DNA da evrenin var olduğu zamandan beri bulunup evrimleşerek karmaşık bir yapı halini almıştır. Blockchain teknolojisi de oluşturulan her blok ve zincirle oldukça karmaşık bir yapı halini almıştır.

Blok zincirleri, birbirinden farklı türlerde bulunan canlılara benzetilebilir. İki farklı canlının ortak atasının bulunabildiği gibi blok zincirinin çatallanabilmesi de söz konusu olmaktadır. Ağ üzerinde blok zincirlerin kurulması da evrimleşme süreci gibi ifade edilebilecek bir süreçtir.

Blockchain Teknolojisi Hangi Amaçlar ile Kullanılmaktadır?

Blockchain teknolojisi, gerçekleştirilen işlemlerde aracı bir kurumun olmasını veya bir komisyoncunun varlığını ortadan kaldıran bir teknolojidir.

Bu işlem sayesinde kripto para birimi dünyasında gerçekleştirilen alım- satım işlemleri bu dünyada bulunan herkese açık bir şekilde gerçekleştirilmektedir.

Blockchain teknolojisi dağıtılmış bir şekilde gerçekleştiriliyorsa erişim yalnızca işlemin taraflarına açık hale getirilmiştir. Bu teknolojinin kullanılması ile birlikte işlemler kayıt haline alınır ve bloklar oluşturulur.

Blockchain Teknolojisi Güvenilir Bir Teknoloji Midir?

Blok zinciri teknolojisi, node ismi verilen bilgisayarlar tarafından oluşturulan bir ağ olarak bilinir. Bilgisayarlarda gerçekleştirilen bütün işlemler kayıt altında tutulmaktadır.

Kayıt altına alınan bu işlemler aynı zamanda eşsiz bir şekilde şifrelenir. Şifreleme birbirinden farklı karakterler sayesinde gerçekleştirilir ve tarafların onayladığı oldukça güvenli bir işlem halini alır.

Blok zinciri , sistem üzerinde gerçekleştirilmiş olan bütün kayıtları tarihine göre şifrelendirmiş olur.

Sistem üzerinde oluşturulan bütün bloklar, kendinden önce sistemde kaydedilmiş olan bloğun işlem tarihinin bilgisini de içinde barındırarak ondan önce gelen blok ile zincirli hale gelmesini sağlar.

Bu özellik sayesinde banka veya komisyoncu gibi aracı bir kurumun bulunmasına gerek kalmadan teknoloji kayıtları onaylar ve aracıyı ortadan kaldırmış olur.

Blockchain teknolojisi sayesinde gerçekleştirilen bu işlem onaylama işi oldukça hızlı bir şekilde gerçekleştirilir. Aynı zamanda bu sistemde bulunan verilerin değiştirilemez olması da sistemi oldukça güvenli hale getirmektedir.

Bitcoin Haberleri İçin: Bitcoin Haberleri

Kripto Para Haberleri İçin: Kripto Para Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Son Yazılar

Exit mobile version