Muhabbit

ABD’li vekiller, CFTC Başkanının Sam Bankman-Fried ile ilişkisini araştırıyor

ABD Senatörleri Elizabeth Warren ve Chuck Grassley, Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu (CFTC) Başkanı Rostin Behnam‘ın Sam Bankman-Fried ile ilişkisi hakkında daha fazla bilgi talep ediyor.

Senatörler bugün Rostin Behnam’a gönderilen bir mektupta, Bankman-Fried ile olan yazışmalarına dair belgeleri istedi. Senatörler bunun amacını CFTC Başkanı Rostin Behnam’ın FTX CEO’su ile olan ilişkisinin doğasını anlamak olduğunu belirttiler.

Senatörler mektupta, “Amerikalıların tasarruflarını ve emekliliklerini korumak, Kongre’nin ve CFTC gibi piyasa düzenleyicilerinin bu milyarlarca dolarlık suçun gerçekleşmesine nasıl izin verildiğini belirlemesini gerektiriyor” ifadesini kullandı.

Rostin Behnam’ın, FTX‘in çöküşü öncesinde Bankman-Fried ile yaptığı toplantıların, telefon görüşmelerinin ve diğer yazışmaların kayıtlarını 29 Nisan’a kadar teslim etmesi istenmekte.

Bankman-Fried ile aynı yıl 10 kez görüşüldü

2022’de Rostin Behnam, Senato Tarım Komitesi önünde yaptığı açıklamada, kendisinin ve ekibinin Bankman-Fried ve diğer FTX yöneticileriyle 14 ay içinde yaklaşık 10 kez görüştüğünü ve bu görüşmelerin o yılın kasım ayında borsanın iflasına yol açtığını belirtmişti. Ayrıca Behnam milletvekillerine yürütme organıyla “bir dizi mesaj” alışverişinde bulunduğunu da ifade etti.

The Block‘un haberine göre Kasım 2022’de Warren, Sam Bankman-Fried ve o dönemde yeni olan FTX CEO’su John Jay Ray III’e, FTX müşterilerinin fonlarının kötüye kullanılmasıyla ilgili detayları talep eden bir mektup yazmıştı. Bir ay sonra, kripto para karşıtı olduğu iddia edilen yasa koyucu, Silvergate Bank’tan Bankman-Fried’in suçlarını kolaylaştırmadaki rolü hakkında yanıtlar talep etti.

Son Yazılar

Exit mobile version