Muhabbit

Chainalysis: Kripto Para Suç Faaliyetleri Düşüşte!

Şirkete göre, kripto para birimi ile ilgili suçlar 2020’de önemli ölçüde düştü.

Chainalysis

Chainalysis

Blockchain analiz şirketi Chainalysis, kripto para birimi ile ilgili işlenen suçların 2020 yılında önemli ölçüde düştüğünü belirtti. Ancak şirket anonim yapısı nedeniyle suçlular için çekici olmaya devam ettiğini de belirtti.

Chainalysis tarafından hazırlanan rapor, 2020 yılında kripto para birimi suç faaliyetlerinin, tüm suç faaliyetleri işlem hacminin % 2’sini yani yaklaşık olarak 21,4 milyar dolarlık transferleri temsil ettiği 2019 yılına kıyasla işlem hacminde % 0,34’e (10 milyar dolar) düştüğünü gösteriyor.

Firma, düşüşün nedenlerinden birinin genel ekonomik faaliyetin 2019 ve 2020 arasında neredeyse üç katına çıkması olduğunu söylüyor.

Chainalysis ayrıca, 2020 yılındaki kripto para dolandırıcılık faaliyetlerinin, 2019 yılında yaşanan ve  2 milyar doları aşan PlusToken Ponzi şemasına oranla çok daha küçük olduğunu vurguluyor.

Kripto para birimi ile ilgili dolandırıcılıkların detaylarına da değinen şirket bu faaliyetlerin yaklaşık % 54’ünün yasadışı faaliyetlerden oluştuğunu belirtiyor. Bu faaliyetleri ise 2019 yılında 1,3 milyar dolardan 1,7 milyar dolara çıkan ikinci en büyük suç kategorisi olan darknet piyasalarının izlediğini belirtiyor.

Chainalysis ayrıca, 2020 yılında kripto para tabanlı suç faaliyetleri arasında fidye yazılımları olaylarının öne çıktığını ve bu tarz saldırıların her geçen gün çoğalmaya başladığını dile getiriyor. 

Son olarak açıklama yapan firma, COVID-19 pandemisinin daha fazla insanı evden çalışmaya zorladığını ve bu durumun da birçok kuruluş için fidye yazılımı saldırılarına karşı yeni güvenlik açıkları yarattığını belirtti.

Daha Fazla Blockchain Haberleri İçin: Blockchain Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Son Yazılar

Exit mobile version