Muhabbit

ChainLink (LINK) Nedir?

ChainLink (LINK), blockchain ağları ile farklı platformların bağlantı kurmasını ve veri akışının gerçekleşmesini sağlayan merkezsiz bir blockchain platformu olarak tanımlanabilir.

chainlink

ChainLink (LINK), blockchain ağları ile farklı platformların bağlantı kurmasını ve veri akışının gerçekleşmesini sağlayan merkezsiz bir blockchain platformu olarak tanımlanabilir.

2017 yılında başlatılan ChainLink projesi, Sergey Nazarov ve Steve Ellis tarafından ortaya konan bir projedir. Blockchain ağlarına ağda bulunmayan verileri taşıyan ve ilgili verileri gerçek zamanlı olarak ağda bulunabilir hale getiren ChainLink bir “oracle” projesi.

2017 yılında gerçekleştirilen ICO (Initial Coin Offering) ile fon toplayan proje, blockchain projeleri arasında öne çıkan bir çözüm. Toplamda 32 Milyon $’lık fon toplayan ChainLink ekibi, toplamda 1 Milyar adetlik LINK arzının yüzde 35’ini satarak ilk satış etkinliğini tamamlamıştı.

Örneklendirmek gerekirse ChainLink, Ethereum ağındaki merkezsiz platformlara Ethereum üzerinde bulunmayan “coin”lerin fiyatlarını, piyasa verilerini ve dış dünyadan rakamları taşıyor. Bu sayede Ethereum üzerinde bulunmayan Bitcoin’in fiyat verisi, ağ üzerindeki platformlarca görülebiliyor.

Bu sayede Uniswap ve Sushiswap gibi merkezsiz platformlar, ağ üzerinde bulunmayan verileri çekerek, çok daha doğru endeks fiyatları sunabiliyor.

LINK Coin, ChainLink platformunun yerel tokenidir. MarketCap sıralamasına göre 13’üncü sırada bulunan LINK, 12 Milyar $’lık piyasa değerine sahiptir.

An itibarıyla 27 $ seviyelerinden alıcı bulan LINK, birçok borsadan alınabiliyor.

LINK Coin, halihazırda birçok borsada işlem gören bir coin olarak tanımlanabilir. Binance, Huobi, OKEx, FTX, Bitfinex, BTCTurk, Paribu, Uniswap, Sushiswap ve Serum gibi borsalardan alınabilen LINK coin neredeyse tüm kripto para borsalarında bulunuyor.

An itibarıyla 27 $ seviyelerinden alıcı bulan LINK, 52 $ seviyelerine kadar yükselmişti.

LINK Coin Fiyat Grafiği

LINK Coin için güncel fiyat analizlerimize aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Daha fazla Nedir içeriği için: Nedir?

Telegram kanalımıza katılın.

Son Yazılar

Exit mobile version