Muhabbit

En Zenginler Kripto Paralar İçin Ne Diyor?

Geçtiğimiz on yılda blockchain ve kripto paralar bankacılık, hedge fonları, düzenlemeler ve gayrimenkul dahil olmak üzere bir çok alanda yeniliğin yolda olduğunu bize gösterdi.

En zenginler kripto paralar için ne diyor diye aklınızdan hiç geçti mi?

Geçtiğimiz on yılda blockchain ve kripto paralar bankacılık, hedge fonları, düzenlemeler ve gayrimenkul dahil olmak üzere bir çok alanda yeniliğin yolda olduğunu bize gösterdi. Blockchain teknolojisi birçok sektörde devrim yaratacak potansiyele sahip. Finansal hizmetlerden, tedarik zincirine kadar bir çok alanda kullanılmaya başlayan blockchain teknolojisi için bu adımlar belki de sadece emekleme olarak tanımlanabilir.

Bir diğer yandan ise zengin ve etki gücü yüksek olan kişilerin kripto paralar ile ilgili iki farklı uçtaki yorumları sektörü dışarıdan takip eden insanlarda kafa karışıklığına sebep oluyor. Bir kısım ciddi derecede kripto paraları desteklerken, bir kısım ise sonun kötü olacağını düşünmekte. Gelin Forbes’e göre dünyanın en zenginleri kripto paralar ile ilgili ne düşünüyor inceleyelim.

Jeff Bezos

2019 Forbes’e göre, 130 milyar dolarlık net değeri ile Jeff Bezos dünyanın en zengin adamı. E-ticaret devi Amazon’un kurucusunun Bitcoin’e yatırım yaptığı hakkında bu güne kadar bir çok söylenti çıktı. Ayrıca Binance CEO’su CZ’ye göre Amazon, bir sonraki kripto boğası için katalizör görevi görecek.

Fakat bu dedikoduların hiçbiri doğrulanmış değil. Amazon ise, Bitcoin veya başka bir kripto para ile ödeme kabul edeceği iddialarını reddetmiş durumda.

Bill Gates

100 milyar dolarlık Bill Gates, dünyanın en zenginleri arasında yer almakta. 2014 yılında Bloomberg’e verdiği bir ropörtajda Bitcoin’in herhangi başka bir para biriminden daha iyi olduğunu belirten Gates, daha sonradan anonimliğin iyi olmadığını belirterek bu görüşünden vazgeçtiğini açıklamıştı.

2018’de verdiği demeçte ise Bitcoin ve ICO’ların tamamen spekülatif olduğunu belirtmişti.

Warren Buffet

Buffet ise uzun zamandır Bitcoin ve kripto paraları eleştirmekte. Berkshire Hathaway’in sahibi olan Buffet, 2018 hissedarlar toplantısında Bitcoin’in para birimi olmadığını aksine bir “serap” olduğunu iddia etmişti.

Geçtiğimiz günlerde adı bir çok kez Tron CEO’su Justin Sun ile geçen Buffet, Sun’ın daveti üzerine Sun ile bir yemek yemişti.

Bernard Arnault

Kendisi bir iş imparatoru. Louis Vuitton ve Christian Dior dahil olmak üzere 70 markanın sahibi. Kendisinin Bitcoin ve kripto paralar ile alakalı resmi bir yorumu olmamasına rağmen tedarik zinciri için Microsoft ve COnsenSys ile ortak bir proje geliştirdiği bilinmekte. “AURA” olarak isimlendirilen projeden daha önce bahsetmiştik.

Larry Ellison

Kendisi dünyanın en zengin 7’inci adamı. Oracle’ın Kurucu ortağı olan Ellison, blockchain teknolojisi ile ilgili pozitif yorumlar yapan zenginlerden. 2017 yılında Business Insider’a verdiği demeçte blockchain teknolojisinin finans dışında, hukuk, gayrimenkul ve kargo hizmetlerinde de kullanılacağını düşündüğünü belirtmişti.

Mark Zuckerberg

Kendisi bilindiği üzere Facebook kurucusu. Tabiki blockchain ve Zuckerberg kelimeleri aynı anda kullanılınca akla direkt olarak “Libra” geliyor. Bir stablecoin projesi olan Libra, önce bir çok firmanın desteğini almış, fakat sonrasında önemli bir kısmını kaybetmişti. Ek olarak bir çok merkez bankası Libra projesini halen kritize etmekte.

2018’de verdiği bir demeçte ise Zuckerberg, Bitcoin’e güç veren teknolojinin Facebook’un geleceğinde etkili olacağını belirtmişti.

Michael Bloomberg

Zenginler listesinde olması yanı sıra, 2020 ABD Başkanlık Seçimi için Demokrat’ların adaylarından. Bloomberg kripto paralara Trump gibi yaklaşmıyor. Aksine daha pozitif ve olumlu bir hava yaratmakta.

Kripto para birimler 100 milyarlarca dolar değerinde bir varlık sınıfı haline gelmiş durumda. Ancak düzenlemeler, varlık sınıfından daha yavaş gelişme gösteriyor.

Bloomberg

Bloomberg’e göre düzenlemelerin eksikliği sebebiyle, kripto para sektöründe bol miktarda “hype” ve dolandırıcılık faaliyeti bulunmakta.

Düzenlemelerin getirilmesi ile beraber bu problemler ortadan kalkacak.

Bloomberg

Elon Musk

Elon Musk kripto paralar ile ilgili gizli mesajlar içeren tweetleri çok seviyor. Tesla kurucusu olan Musk, Bitcoin’i bir değer olarak görmekle beraber genellikle Bitcoin trasferlerinin illegal işlemler için kullanıldığını düşünüyor.

Ek olarak Musk kripto paraları, “nakitin yedeği” olarak görmekte. Kendisi tam olarak kripto paraları desteklemese de finans sektöründe bir değişim başladığını ve finansal kuruluşların bu konuda dikkatli olması gerektiğini düşünüyor.

Son Yazılar

Exit mobile version