Muhabbit

Ethereum Tabanlı NFT Koleksiyonlarının Sayısı, 2022 Yılında Yüzde 100’den Fazla Arttı!

Kripto para piyasasındaki gergin bekleyişin aksine, NFT ekosistemi hız kaybetmeden büyümeye devam ediyor. Detayları hep birlikte inceleyelim.

NFT muhabit

NFT muhabit

Ethereum blok zinciri üzerinde şu anda 80.300 adet NFT koleksiyonu bulunuyor. Kripto para piyasasındaki endişeli havanın aksine koleksiyon sayısı artışı ile beraber, bir veya birden fazla NFT bulunduran Ethereum adresi sayısında da büyük bir artış yaşandı.

İlginizi çekebilir: Tüm Dünyanın Gözbebeği NFT’ler Nedir? Sizin İçin Açıkladık!

NFT İlgisi Artmaya Devam Ediyor

Kasım 2021’den beri kripto para piyasasında genel bir bekleyiş trendi gözlemlense de, NFT sektörü için aynı durum geçerli değil. NFT sevgisi bu süreçte artmaya devam etti.

Zincir-üstü (on-chain) analizler yapan bir firma olan IntoTheBlock tarafından açıklanan verilere göre; Ethereum ağı üzerindeki NFT koleksiyonları 2022 yılında %100’den fazla arttı. Bir yıl önceki rakamlara baktığımızda 15.500 civarında olan koleksiyon sayısı, bir yıl içerisinde 80 binlere ulaştı.

İlginizi çekebilir: Batman NFT Koleksiyonu Palm Aracılığıyla Ethereum’a Geliyor

Geçen yıla göre NFT işlem hacimlerinde de önemli bir artış bulunuyor. Bir yıl öncesinde günlük NFT işlem hacmi 622 milyon dolar civarındayken bugün bu rakam, 54,58 milyar dolara ulaştı.

Bir veya birden çok NFT bulunduran Ethereum adreslerine baktığımızda ise; geçtiğimiz yıl adreslerin yalnızca %1,4’ü bu tanıma uygunken bugün bu oran %4,64’e çıkmış durumda.

Ethereum tabanlı NFT koleksiyonları arasında Bored Ape Yacht Club, hala en değerli koleksiyon olma konumunu koruyor ve 6.422 adet adres bu koleksiyona sahip. Projenin market değeri 1,05 milyon Ethereum civarında ve bugünki değeri 3,18 milyar dolar. Bored Ape Yacht Club’ı takiben ikinci ve üçüncü sırada ise Crypto Punks ile Mutant Ape Yacht Club koleksiyonları geliyor. Market değerleri ise sırasıyla 471,43 bin Ethereum ile 456,23 bin Ethereum.

İlginizi çekebilir: Coinbase, Bored Ape Yacht Club İçin Animasyon Filmi Hazırlıyor!

Solana NFT’leri de Güç Kazanıyor

Ethereum blok zinciri üzerindeki NFT koleksiyonları hala market lideri konumunda iken, Solana tabanlı dijital koleksiyonlar da son zamanlarda popüler olmaya başladı. Solana blok zinciri üzerindeki işlem ücretleri 1 dolardan daha az seviyelerde olduğu için birçok NFT proje sahibi ve toplayıcısı, ilgilerini Solana’ya çevirmeye başladı.

İlginizi çekebilir: OpenSea, Solana NFT Koleksiyonlarını Listelemeye Başladı!

Ocak 2022 sonu itibarıyla; Solana ekosistemindeki işlem hacmi 1 milyar dolar bandının üzerine çıktı. 10 bin adet NFT’ye sahip olan Degenerate Ape Academy koleksiyonu, Solana üzerindeki popüler projelerden biri ve Eylül 2021 tarihinde koleksiyon içerisindeki en pahalı NFT; 1,1 milyon dolara satılmıştı.

Daha fazla NFT Haberleri için: NFT haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Son Yazılar

Exit mobile version