Muhabbit

İkinci Bir Kripto Para Bankası Geliyor! Xapo!

Dijital cüzdan ve custody çözümleri sunan Xapo, banka olmaya hazırlanıyor.

xapo

Dijital cüzdan ve custody çözümleri sunan Xapo, banka olmaya hazırlanıyor.

Gibraltar (Cebelitarık) merkezli dijital hizmet sağlayıcısı Anchorage’in ardından banka olmaya hazırlanıyor.

Gibraltan Ekonomi Bakanı Albert Isola tarafından Decrypt’e verilen demeçte ortaya çıkan durum, kripto para şirketleri için büyük önem taşıyor.

Halihazırda Xapo’nun Gibraltar’da “e-money” lisansının bulunduğunu belirten Isola, son aşamanın tam yetkili kurum lisansı olduğunu vurguladı. Bu aşama ile birlikte Xapo, bankalar ile aynı statüde olarak bankacılık lisansını elde etmiş olacak.

Xapo bir süredir burada lisanslı durumda. Düzenleyici kurumlar şirketleri tanıdıkça işler daha da kolaylaşıyor. Xapo için son aşamaya yaklaşıyoruz.

Bildiğiniz üzere geçtiğimiz haftalarda ABD’de ilk defa bir kripto para hizmet sağlayıcısı bankacılık lisansını elde etmiş ve hizmetlerini genişleteceğini açıklamıştı.

2013 yılından beri hizmet vermeye devam eden Xapo, en köklü custody hizmetlerinden biri olarak öne çıkıyor. 2020 yılının Mayıs ayında açıklama yapan Xapo, sadece Bitcoin için hizmet vermenin ötesinde “dijital banka” olmak için çalışmalarını hızlandıracağını açıklamıştı.

Xapo, genellikle gelişmekte olan piyasalara ve ekonomilere yöneleceğini belirtirken, banka hesabı olmayan ancak 30,000 $ ve üzeri fonu bulunan kişiler için çözümler sunmayı amaçlıyor.

Mayıs 2020’den beri Gibraltar’da bulunan şirket, geçmişte Hong Kong, Kaliforniya ve İsviçre’de de bulunmuştu.

Malta ile birlikte dijital varlık şirketlerinin gözdelerinden olan Gibraltar’da bulunan şirket, eToro ve LMAX gibi şirketler ile birlikte ülkede konumlanıyor.

Borsa haberleri için: Borsa Haberleri

Telegram kanalımıza katılın.

Son Yazılar

Exit mobile version