Muhabbit

İngiltere, Kripto Varlıklar İçin Düzenleyici Çerçeveyi Hazırlıyor


İngiltere Başbakanı Rishi Sunak, ülkenin küresel bir kripto merkezi haline gelme hedefine yönelik adımlar atmaya hazırlandığını duyurdu. Hazine Müsteşarlığı Ekonomi Sekreteri Bim Afolami, bugün düzenlenen Innovate Finance Küresel Zirvesi’nde hükümetin kripto varlıklara yönelik bir düzenleyici çerçeve için temmuz ayı sonuna kadar yasa çıkaracağını açıkladı.

Afolami, mevzuatın kripto paralarda staking, stablecoin’ler ve swap gibi alanlarda gözetimi içereceğini belirtti. Ayrıca bu çerçevenin bir borsanın işletilmesi ve müşteri varlıklarının korunması gibi kripto varlık faaliyetlerini ilk kez düzenleme kapsamına alacağını ifade etti.

Birleşik Krallık’ın kripto düzenleyici çerçeveyi geliştirme zamanı

Birleşik Krallık’ın kripto düzenlemeleri konusundaki yol haritası daha önce şubat ayında Hitchin ve Harpenden Parlamento Üyesi Afolami tarafından açıklanmıştı. Afolami, hükümetin altı ay içinde ikincil stablecoin mevzuatını tamamlamayı hedeflediğini doğrulamıştı.

Ekim 2023’te yayınlanan teklifler şirketlerin kripto faaliyetleri için Mali Davranış Otoritesi’nden yetki alması gerekliliğini içeriyordu. Ayrıca İngiltere Hazinesi’nin sistemik stablecoin’leri İngiltere Bankası ve FCA ile birlikte denetleyeceğine dair bir düzenleme üzerinde anlaşma sağlamıştı.

The Block‘un haberine göre ülke, 2023’ün başlarında Finansal Hizmetler ve Piyasalar Yasa Tasarısını kabul ederek kripto ve stabilcoin faaliyetlerini denetlemek için bir çerçeve geliştirmeye başlamıştı. Bu adımlar İngiltere’nin kripto sektöründe güvenilir bir düzenleyici çerçeve oluşturma çabalarını yansıtıyor.

Son Yazılar

Exit mobile version