Muhabbit

İngiltere Merkez Bankası CBDC’ye Yeşil Işık Yaktı!

İngiltere Merkez Bankası başkan yardımcısı CBDC çıkarmanın olası göründüğünü söyledi.

İngiltere Merkez Bankası

İngiltere Merkez Bankası

İngiltere Merkez Bankası başkan yardımcısı Sir Jon Cunliffe 13 Mayıs tarihinde yaptığı açıklamada, kamu parasının, özel alternatiflerin artan genişlemesinden kurtulmasına yarayacaksa Birleşik Krallık merkez bankasının bir dijital para birimi çıkarmasının “olası göründüğünü” söyledi.

Bu hamle için henüz erken olduğunu belirten Cunliffe, şu açıklamayı yaptı:

“CBDC İngiltere için muhtemel görünüyor eğer  halkın parasını korumak istiyorsanız, devletin günümüz yaşamının ihtiyaçlarını karşılayabilmesi için kamu dijital parası çıkarması gerekir.”

Bilindiği üzere İngiltere Merkez Bankası, dünyanın birçok merkez bankası gibi, bir merkez bankası dijital para birimi (CBDC) başlatıp başlatmama konusunda henüz resmi bir karara varmadı. Nisan ayında Banka, dijital bir pound başlatma olasılığına yönelik araştırmasına liderlik edecek ortak bir görev gücü oluşturmak için Hazine Bakanlığı ile birleşti. 

Cunliffe konuşmasında, herhangi bir karar alınmadan önce incelenmesi gereken çok sayıda risk ve potansiyel fayda olduğunu vurgulayarak şu ifadelere yer verdi:

“CBDC’nin başlatılması, finans sektörü, ekonominin birçok bölümü ve daha geniş anlamda toplum için maddi çıkarımları olacak çok büyük bir kamu projesi olacaktır.”

Dijital Paralar Kaçınılmaz Halde

Cunliffe ayrıca, piyasada büyük ölçekte gelen özel stablecoinlerin kaçınılmaz görünen görünümünü de açıklık getirdi. Artık, büyük teknoloji platformlarının, banka dışı kuruluşların, genel ödeme amaçlı ‘sabit paralar’ gibi yeni dijital para biçimleri çıkarması gibi çok gerçek bir ihtimal olduğunu da dile getirdi.

Bu sayede bu tarz girişimlerin, mevcut ticari banka dijital para teklifinden daha fazla işlevselliğe ve daha düşük işlem maliyetlerine sahip olmasının muhtemel olduğunu ve çok sayıda kullanıcıya hızla ulaşılabileceğini dile getiri.

Son olarak konuşmasında Cunliffe, İngiltere Merkez Bankası’nın önümüzdeki birkaç ay içinde ticari banka parasından yeni dijital nakit biçimlerine geçişin kamu politikası sonuçlarına ilişkin bir açıklama yayımlayacağını da belirtti.

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Daha fazla CBDC Haberleri için: CBDC Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Son Yazılar

Exit mobile version