Muhabbit

İran, Kripto Para Madencilerine, Operasyonlarını Durdurma Emri Verdi!

Faaliyetlerini durdurmayan madenciler ağır cezalar ile karşılaşacak.

İran Mining Muhabbit

İran Mining Muhabbit

İranlı hükümet yetkilileri, ülkede faaliyet gösteren lisanslı kripto para madencilerine yaptığı bir uyarıda, elektrik kesintilerinin önüne geçmek için, faaliyetlerini durdurmalarını bir kez daha söyledi. 

Hatırlanacağı üzere yetkililer, madencilere yönelik geçtiğimiz yıl da benzer bir kısıtlama getirmiş ve ardından, şirketlerin eylül ayında madenciliğe devam etmelerine izin vermişti.

Kış dönemi boyunca, sıcaklıkların da düşmesi ile birlikte, ülke genelinde enerji ihtiyacının artmasını bekleyen İran hükümeti, tüketimi sınırlamak ve elektrik açığını önlemek için adımlar atıyor. Yetkililer tarafından alınan bu önlemler ülkenin büyüyen kripto para madenciliği faaliyetlerini olumsuz yönde etkileyeceğe benziyor.

Yerel yayın organı Financial Tribune tarafından yayımlanan habere göre, İran Elektrik Üretim, Dağıtım ve İletim Şirketi Tavanir, mevcut yeni kısıtlamaları içeren uyarıyı yetkili kripto para madenciliği merkezlerine iletti.

Yaptırım Uygulanacak

Konu ile ilgili yorum yapan Tavanir’in sözcüsü Mostafa Rajabi Mashhadi, İran Enerji Bakanlığı’nın geçen aydan itibaren enerji santrallerinde sıvı yakıt kullanımını azaltmaya çalıştığını söyledi. Sözcü ayrıca, lisanslı kripto para madencilik şirketlerine, gerekli uyarıların dikkate alınmaması durumunda, elektrik tedarikinin kesilmesine kadar giden yaptırımlar uygulanacağını belirtti.

Bilindiği üzere İran, hükümetin sektöre dahil olan işletmeler için bir lisans rejimi getirdiği 2019 yılında Bitcoin madenciliğini faaliyetlerini yasallaştırdı. Bu durum aslında onalar ek bir ücretlendirmeyi de beraberinde getirdi. Bunun üzerine ise kayıtlı kripto para madencilerinin çoğu daha uygun ücretli enerji ihtiyacını karşılamak için ev elektriği kullanmayı tercih etti.

Bu gibi faaliyetlerin artması da Tavanir’i harekete geçirdi ve bu yıl yasa dışı madencilik tesislerinin peşine düştü. Kasım ayında basında çıkan haberler, devlet kontrolündeki kamu kuruluşunun 220.000’den fazla madencilik makinesine el koyduğunu ve ülke genelinde 6.000’e yakın yasa dışı kripto para çiftliğini kapattığını ortaya koydu. Hata bazı işletmeler ağır para cezaları ve diğer cezalarla karşı karşıya kaldı.

Daha fazla Bitcoin Haberleri için: Bitcoin Haberleri

Daha Fazla Blockchain Haberleri İçin: Blockchain Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Son Yazılar

Exit mobile version