Muhabbit

İşte Bu Ülkeler Kripto Kullanımında Dünya Liderleri!

Chainalysis, küresel kripto benimseme listesini yayınladı!

Kripto

Chainalysis tarafından yayınlanan son verilere göre, 2020 Küresel Kripto Benimsemesi Endeksi 2020 listesinde Ukrayna ilk sırada. Listede, Ukrayna’nın ardında Rusya, ve Venezuela var.

Endeks blockchain üzerindeki üç metriği hesap etmekte. Bunlardan ilki, kiş başına satın alma gücü ile ağırlıklandırılan blockchain içi kripto işlemlerinin toplam değeri. Diğeri ise PPP ile ağırlıklandırılmış blockchain içi perakende transfer değeri ve blockchain için kripto para yatırma sayısı. Ağırlığın endeksi ise internet kullanıcılarının sayısı ile hesaplanıyor.

Endeks aynı zamanda hem internet kullanıcıları hem de PPP ile ağırlıklandırılan eşler arası kripto borsalarında yapılan alım satım hacmini de etkiliyor.

Kripto Benimsemesinde İlk 10 Ülke Sıralaması. Kaynak: Chainalysis

Rapor, birçok ülkenin dijital para sektörünlerinde eşit olmayan gelişme seviyelerini gösteriyor. Endeksin kişi başına ağırlıklandırımlası, Çin’i blockchaindeki mevduat sayısında ve P2P ticaretine göre zayıf bir sıralamaya soktu. Çin piyasaya genel anlamda hakim olmasına rağmen, listede sadece 4. sırada yer almayı başarabildi.

Kripto P2P Borsa Hacmine Göre Artan Performans

Buna karşılık, P2P borsa hacmine göre en iyi performans gösteren iki ülke Kenya ve Venezuela, diğer ölçütlere göre ilk onda yer alamasa bile genel olarak ilk beşte yerini sağlamış durumda.

Bununla beraber, P2P hacmine yapılan vurgu, dijital para birimlerinin benimsenmesinin bir göstergesi olarak yerel düzenlenmiş borsaların kurulmasını gözden kaçırabilir. Sonuç olarak ise, güçlü bir finans sektörüne sahip olayan gelişmekte olan ülkeler lehine çarpıtılabilir ve Afrika’dan daha iyi performans göstermesinde rağmen ABD’nni Kenya’nın altında sıralanmasına katkıda bulunabilir.

Chainalysis’e göre, Venezuela, gelişmekte olan ülkelerde dijital para birimin benimsenmesini sağlayan güçlerin “mükemmel bir örneği”. Ekonomik istikrarsızlığı azaltmanın bir yolu olarak, Venezuela vatandaşları arasında kripto kullanımı yaygınlaşmış gibi görünüyor.

Verilerimiz, Venezuelalıların, ülkenin yerel itibari para biriminin enflasyona karşı değer kaybederken kripto para birimini daha fazla kullandığını gösteriyor. Bu durum Venezuelalıların, yatırım araçlarını korumak için dijital para birimlerine yöneldiklerinin bir göstergesi.

Rapor, bünyesinde gerçekten ilginç ve beklenmedik veriler sunuyor. Örneğin, yerel hükümetin dijital para birimini çökertmeye yönelik girişimlerine rağmen Vietnam, hem perakende he de tüm blockchain içi işlemlerin değeri bazında ikinci sırada yer alıyor.

Bu rapora göre, kripto benimsemesine göre ilk 10 ülke listesinde hiçbir Batı Avrupa ülkesi yer almıyor.

Son Yazılar

Exit mobile version