Muhabbit

Japon Şirket Layer X, Blockchain Tabanlı E-Oylama Platformu Geliştirdi!

E-oylama sistemleri yaygınlaşmaya devam ediyor.

Japonya’da faaliyet gösteren ve blockchain teknolojisi ile ilgili işler geliştiren şirket Layer X, geniş bir “akıllı oylama” girişiminin bir parçası olarak blockchain protokolüne dayalı bir elektronik oylama sisteminin geliştirildiğini duyurdu.

Tokyo merkezli şirket, yeni sistemin birden fazla oy kullanmanın önlenmesi, oylama içeriğinin doğru depolanması, seçmen gizliliği ve işlem kayıtlarının yönetimi dâhil olmak üzere elektronik oylamanın teknik ihtiyaçlarını karşılayacağını söyledi.

Buna ek olarak, seçmenlerin kendi oylama sonuçlarını kontrol etmelerine olanak tanıyarak, blok zinciri ağındaki oylar için kayıt ve toplama işlemlerinin doğru şekilde gerçekleştirildiğini doğrulamak için kriptografik yetenek sağlanacağını bildirdi.

Layer X, yeni sistemi aracılığıyla, yerel yönetimlerde elektronik oylamaya geçiş yapmayı amaçladığını açıkladı. Ayrıca çeşitli idari hizmetlerin dijital dönüşümü (DX) ile ilgili teknik sorunları çözmeye yönelik çabaları güçlendirmek için çalıştığını da belirtti.

Şirket tarafından yapılan açıklamada elektronik sistemleri aktif kullanan Estonya’da, halkın neredeyse yarısının hâlihazırda kişisel bilgisayarlarından oy kullanıldığı açıkladı. Şirket geliştirdikleri uygulamanın Japonya’da başarılı olması halinde diğer ülkelerde de kullanılabileceğini bildirdi.

Koronavirüs salgını, birçok ülke ve yerel şehirleri blockchain tabanlı çevrimiçi oylama seçenekleri geliştirmeye teşvik etti. Hatırlanacağı üzere  Rusya, Eylül ayında blockchain tabanlı e-oylama sistemine pilotluk yapmış ve bu kapsamda denemeler gerçekleştirmişti. Aynı şekilde, blockchain oylama platformu Voatz 29-30 Ağustos tarihleri ​​arasında düzenlenen Michigan Demokratik Parti Eyaleti adaylık seçiminde Voatz platformu aracılığıyla başarılı bir elektronik oylama deneyini gerçekleştirdiğini bildirmişti.

Şirketler blockchain teknolojisi kullanarak, ülkelerin seçim zamanlarında yaşadıkları sıkıntıları en aza indirmek ve bu alanda kolaylıklar sağlamak üzere çalışmalarına devam ediyor. Geliştirilen uygulamalar her ne kadar deneme aşamasında olsa da, tam anlamıyla kullanıma hazır hale geldiğinde vatandaşların oturdukları yerden oy kullanarak kendilerini yönetmesini istedikleri yöneticileri seçeceği günler pek de uzak görünmüyor.

Kim bilir belki de yakın gelecekte böyle bir sistem ülkemiz seçimlerinde de kullanılır hale gelebilir.

Daha Fazla Blockchain Haberleri İçin: Blockchain Haberleri

Son Yazılar

Exit mobile version