Muhabbit

Katar Merkez Bankası Dijital Bankaları ve CBDC’leri İnceliyor

Bir yetkili, şu anda merkez bankası dijital para birimlerinin (CBDC) incelediğini ve dijital banka lisansı üzerinde çalıştığını söyledi.

Katar Genel

Katar Genel

Katar Merkez Bankası’ndan (QCB) bir yetkili, kurumun şu anda merkez bankası dijital para birimlerini (CBDC) incelediğini ve dijital banka lisansı üzerinde çalıştığını söyledi.

Bankanın Fintech Başkanı Alanood Abdullah Al Muftah, çalışmanın QCB’nin nereye odaklanması gerektiğini daha iyi anlayabileceğini düşünüyor.

Al Muftah, konu ile ilgili şunları söyledi:

Fintech’in farklı yönlerini inceleyeceğiz. Yapılan çalışmalar, Katar’ın bir merkez bankası dijital para birimine (CBDC) sahip olmasının mümkün olup olmadığını da belirleyecek.

Önümüzdeki birkaç ay içinde, QCB’nin gelecekteki planları için hangi adımları atması gerektiğini daha iyi anlayacağız. Piyasanın dijital para birimine doğru ilerlediğini görüyoruz. Her merkez bankası, küresel pazarı göz önünde bulundurarak dijital bankaları incelemelidir.

Katar Merkez Bankasının Dijital Banka Planları

Katar Merkez Bankası’nın operasyon ve dijital sorumlusu Narayanan Srinivasan, Katar’da dijital bir banka projesini başlatma olasılığının olduğunu açıkladı.

Ancak Srinivasan, dijital bankanın kurulabilmesi için Katar’ın sahip olduğu ekonomiyi çok iyi anlamak gerektiğini ve buna göre hareket edilmesi gerektiğini vurguladı ve sözlerine şu şekilde devam etti:

Bu konuda acele etmek istemiyoruz. Katar’ın sahip olduğu ekonomiyi iyi bilmemiz gerekiyor. Bununla birlikte dijital bankanın da nasıl bir ekonomiye sahip olduğunu bilmemiz gerekiyor.

Acele edip çabucak karar vermenin bir anlamı olmaz. Dijital bankayı gerçekten pazara nasıl götüreceğimizi bulmamız gerekiyor.

Bir rapora göre Katar Merkez Bankası, dijital bir bankanın lansmanını gerçekleştirebilir. Bununla birilikte aynı rapor, Merkez Bankası’nın blok zincir teknolojisini araştırdığını da belirtti.

İlginizi Çekebilir: Merkez Bankası Dijital Para Birimi Nedir (CBDC) ?

Ülkeler CBDC Çalışmalarına Hız Vermeye Başladı

Çin Merkez Bankası, dijital para birimi konusunda ilerlemeye devam ediyor ve CBDC’nin kullanım alanlarını artırmak için elinden geleni yapıyor.

Farklı ülkeler de CBDC çalışmalarına devam ediyor. Örnek verecek olursak Karayipler’deki ülkeler, CBDC’lerin benimsenmesinde ve yaygınlaştırılmasında hızla ilerliyor.

Doğu Karayipler Merkez Bankası (ECCB), kendi CBDC’sini (DCash) sekiz farklı üye ülkeye sunmuş durumda.

Bunun yanında Filipinler, kısa süre önce, CBDCPh Projesini başlatma planlarını açıklarken, dünya çapında çok sayıda başka ülke CBDC’lerin uygulanmasını denemeye başlıyor. İran, Kenya ve Avrupa Birliği de CBDC çalışmalarına başlayan en yeni ülkeler arasında yer alıyor.

Daha Fazla Kripto Para Haberleri İçin: Kripto Para Haberleri

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Son Yazılar

Exit mobile version