Muhabbit

Kazakistan’da Yaşanan Hükümet Karşıtı Protestolar Madencileri Kötü Etkiledi!

Kazakistan’da internetin kesilmesiyle beraber Bitcoin ağının genel hash oranı %13.4’lük bir düşüş yaşadı.

Kazakistan Muhabbit

Kazakistan Muhabbit

Çin’deki yasaklardan sonra birçok madenci şirketi operasyonunu başka ülkelere taşıdı. Kazakistan’da bu ülkelerden birisiydi. Aylar sonra Kazakistan en çok BTC madenciliğinin yapıldığı 2. ülke oldu.

Kazakistan hükümeti, akaryakıt fiyatlarına büyük bir zam yaptı. Bu da ülke içinde huzursuzluklara sebep oldu. Halk sokaklara indi ve hükümeti protesto etmeye başladı. Sonuç olarak, ülkenin Cumhurbaşkanlığı kabinesi istifa etti. Hükümet, olayların daha çok büyümesini önlemek için ülke çapında internetin kesilmesine karar verdi.

İnternetin kesilmesi, ülkedeki Bitcoin madencilik faaliyetini ciddi şekilde etkiledi. dYCharts’tan elde edilen verilere göre; Bitcoin ağının genel hash oranı %13.4’lük bir düşüş yaşadı. Hash rate 205.000 petahash’tan (PH/s) 177.330 PH/s’ye düştü. Bitcoin ağı hash gücünün %18’i Kazakistan’dan sağlanıyor.

BTC Hash Rate

Yaşanan bu olaylar Bitcoin fiyatını da kötü etkiledi. Bitcoin 47.000 $’lardan 42.000 $’lara kadar düştü. Bu düşüş piyasada panik havası yarattı.

BTC/USDT Günlük Mum Grafiği

Madencilerin Kazakistan’ı tercih etmesinin en büyük sebebi ise elektrik fiyatları olduğunu söyleyebiliriz. Ülkenin düşük enerji fiyatları, Bitcoin madencilerinin ülkelerine gelmesini sağladı. ABD’deki işletmeler kWH başına 0.12 $ öderken, Kazakistan’daki işletmeler kWh başına yalnızca 0,055 $ ödüyor.

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Son Yazılar

Exit mobile version