Muhabbit

Kuzey Amerika’da, DeFi İşlemleri Merkezi Borsaları Geride Bıraktı!

İşlem hacmi bakımından DeFi işlemleri CeFi’yi geride bırakmış durumda.

defi

Merkezi Olmayan Finansmanın (DeFi) Kuzey Amerika bölgesinde işlenen işlem hacminde Merkezi Finans’ı (CeFi) geride bırakmış durumda.

Chainalysis tarafından yayınlanan bir rapor, DeFi protokollerinin artık Kuzey Amerika’daki merkezi borsalardan daha yüksek miktarda günlük işlem hacmine sahip olduğunu belirtti. Azalan hacimler sırasına göre, Uniswap protokolü başı çekiyor. Onu merkezi bir borsa olan Coinbase izliyor. Bu, belirli bir süre içinde kaydedilen işlem hacminde DeFi’nin, CeFi’den daha iyi performans göstermesinin bir kanıtı olarak gösterilebilir.

İlginizi Çekebilir: DeFi Nedir?

Rapor, popüler DeFi borsası Uniswap’ın raporun kapsadığı süre boyunca 100 milyar doların biraz üzerinde işlem gerçekleştirdiğini, Coinbase’in ise bu miktardan çok daha azını gerçekleştirdiğini belirtiyor. Binance ve Kraken üzerinde çalışan diğer DeFi protokolleri de bu süre zarfında işlem hacimlerinde bazı önemli artışlar kaydetti.

Bilindiği üzere dünya genelinde, son aylarda kripto para birimlerinin benimsenmesinde bir artış görülüyor. El Salvador, Ağustos 2021’de Bitcoin’i resmi bir yasal para birimi olarak kabul eden ilk ülke oldu. Her ne kadar düzenleme ve incelemelerin son aylarda artmasına rağmen, kripto para birimlerinin benimsenmesi yavaşlamıyor. Daha fazla insan, hükümet yasağına karşı önlem olarak DeFi protokollerine yöneliyor. Örneğin, Çin’deki kripto para yatırımcıları, Çin’in kripto para birimleri ve kripto paralar ile ilgili finansal faaliyetler üzerindeki toplam yasağını takiben blok zincirini keşfetmek için DeFi ve NFT‘lere yöneliyor.

İlginizi Çekebilir: NFT Nedir?

Chainalysis raporu, gerçekleşen bu durumun Kuzey Amerika’da da geçerli olduğunu gösteriyor. Rapor, yatırımcıların artık DeFi protokollerini devreye sokmak için merkezi borsaları terk ettiğini ve DeFi’nin patlayıcı bir büyümesine yol açtığını gösteriyor.

Kripto Para İşlemleri Artışta

12 ayı kapsayan ve Temmuz 2020’ye kadar uzanan ve “Kripto Paranın Coğrafyası”nı anlatan rapor, kripto para işlemlerinin 12 ay içerisinde %1138 arttığını, yani 14,4 milyar dolardan 164 milyar dolara yükseldiğini gösteriyor. Chainalysis raporlarına göre DeFi, toplam işlem hacminin giderek daha fazlasını oluşturuyor ve merkezi borsalarda gerçekleştirilen işlem hacmini gölgede bırakıyor. 

DeFi protokollerinin kitlesel olarak benimsenmesi, DeFi’nin sunduğu güvenli kripto para işlemleri seçimiyle bağlantılı olabilir; bu, merkezi borsa Coinbase’in son aylarda sorun yaşadığı bir şey olarak karşımıza çıkıyor. Coinbase’in USDC kredi programını başlatma kararının ardından SEC ve Coinbase’in sürekli sorun yaşadığı bilinmekte.

Kuzey Amerika’da DeFi protokollerinin kitlesel olarak benimsenmesi memnuniyet verici bir gelişme olsa da, DeFi alanında yapılan düzenlemelerin, bu alanın büyümesini engelleyebileceğine dair endişeler dde sürüyor. SEC başkanı Gary Gensler, kripto para düzenlemesi çağrılarının gün geçtikçe artmasıyla DeFi proje ekiplerini gayri resmi olarak “SEC ile konuşmaya” davet ediyor.

Daha Fazla Kripto Para Haberleri İçin: Kripto Para Haberleri

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Son Yazılar

Exit mobile version