Muhabbit

Mısır’da Ekonomi Durgunlaşırken Bitcoin Kullanımı Artıyor

Mısır’lı yatırımcılar pandemi döneminde Bitcoin’e yöneldi

Dünyada etkisini gösteren COVID-19 salgını birçok ülkede olduğu gibi Mısır ekonomisini de durgunluğa itti. Ekonomik çöküntü beraberinde işsizliği de derinleştirdi. Bu nedenle daha fazla Mısırlı, Bitcoin ticaretinin ve madenciliğinin faydalarını alternatif bir gelir kaynağı olarak görmeye başladı.

Popüler haber sitesi Al-Monitor’a göre pek çok Mısırlı, özellikle de gençler kripto para birimleriyle ilgileniyor. Konu ile ilgili olarak Mısır’daki çeşitli yatırım kuruluşlarında ekonomist ve finans danışmanı olan Wael al-Nahhas şu açıklamaları yaptı:

“Mısırlı pek çok genç, Bitcoin’in değerindeki artışa rağmen küçük miktarlarda yatırım yapmaya başladı. Aynı zamanda parasal yatırımlarının yanında  madencilik faaliyetleri de artış göstermeye başladı.

Hâlihazırda Mısır’da boy gösteren işsizlik oranları, elde edilen istatistik verilerine göre 2020 yılının ilk çeyreğinde % 7,7 civarındaydı. Ancak bu oranın yılın ikinci çeyreğinde % 9,6’ya yükseldiği belirtilmektedir. Bu durumda insanları para kazanmak için çok çekici görünen Bitcoin ticaretine yönlendiriyor.

Mısır’lı bir Bitcoin madencisi ve Bitcoin Mısır Topluluğu üyesi olan Muhammed Abd el-Baseer, ekonomik koşulların dışında diğer faktörlerin de insanların Bitcoin‘e yönelmesini kolaylaştırdığını söyledi. Örneğin evden çalışma şartlarının oluşması, çalışma saatlerinin azalması ve yeni sokağa çıkma yasaklarının olması gibi birçok neden, daha fazla Mısırlıyı boş zamanlarında Bitcoin’e yatırım yapmaya teşvik ettiğini söyledi. Bu durumun sonuçları incelendiğinde Mısır’da faaliyet gösteren Bitcoin Mısır Topluluğu’na 16.000’den fazla Mısırlının dahil olduğu tahmin edilmektedir. Bunun yanında, insanların arkadaşlarına, ailelerine ve yakın çevrelerine kripto para birimlerine nasıl yatırım yaptıklarını da öğrettikleri göz önüne alınırsa bu sayının daha yüksek olabileceğini belirtti.

Kaygılar Devam Ediyor

Birçok Mısırlının, kripto para birimleri madenciliği ve ticareti ile ilgilenirken, bunun yanında birçoğunun ise uygun yasalar olmadan bu faaliyetleri yürütmenin kendilerini yetkililer tarafından hedef alınabileceği ve dolandırıcılıkla suçlanabileceği endişesi nedeniyle bu tarz uygulamalardan uzak duruyor.

Bitcoin’e olan bu ilgi ve yatırım faaliyetlerinin artışı göz önüne alındığında Mısırlı uzmanlar, kripto para birimleri ile ilgili hangi faaliyetlerin yasal olarak kabul edilip edilemeyeceğini açıklayan yasal bir çerçevenin yakında gelebileceğini belirtiyor.

Daha Fazla Bitcoin Haberleri İçin: Bitcoin Haberleri

Son Yazılar

Exit mobile version