Muhabbit

Narkasa CTO’su Hakan Vural ile Röportaj Yaptık

Narkasa CTO’su, sizler için sorduğumuz soruları cevapladı!

narkasa

Geçtiğimiz aylarda açılan kripto para borsası Narkasa, Mesut Yar’ı “medya danışmanı” olarak kadrosuna ekleyerek Türkiye pazarı için iddialı bir adım atmıştı. Narkasa’nın CTO’su Hakan Vural ile sizler için röportaj yaptık ve en merak edilen soruları sorduk.

  1. “Narkasa” adı nereden geliyor?

Tüm eski inançlarda Nar’ın bereketi simgelemesi ve kasanın güvenliğini bir araya getirerek Narkasa ismini ortaya çıkardık.

  1. Kripto para alımında merkeziyetsiz finans (DeFi), NFT’ler, landing platformları gibi birçok iş modeli hızla popülerleşirken neden merkeziyetli bir kripto para borsası işini tercih ettiniz?

Teknik özellikler, Siber Güvenlik ve Modernizasyon anlamında, ülkemizde global rakipleri ile yarışacak kategoride bir sistem olmadığı ve bunun yanında yakın gelecekte regülasyon ve uyum gibi durumlar söz konusu olduğu için, kurumsal kimliği olan, profesyonel ve şeffaf bir yönetime sahip merkezi bir borsa kurduk.

  1. Kripto para sektörü dönem dönem çeşitli trendlerle hareketleniyor. İçinde bulunduğumuz dönemin trendleri arasında DeFi, IEO ve NFT gibi ürünler söz konusu. Siz, IEO, DeFi, NFT gibi diğer yerli kripto para borsalarında olmayan ürünleri sunmayı planlıyor musunuz?

DeFi projelerini yakından takip ediyoruz ve bu konuda profesyonel arkadaşlar ile çalışarak kullanıcılarımızı mağdur etmeyecek projeleri bulup en kısa sürede listelemek istiyoruz. Bunun yanında global pazarda bile henüz kullanıma sunulmamış bir NFT projesi üstünde teknik ekibimizin çalışmaları devam ediyor. IEO, ICO, IDO gibi durumların tam olarak sonuçlarını öngöremediğimiz için bu gibi projelere öncelik vermeyi planlamıyoruz.

  1. Güvenlik, kripto para borsası kullanıcılarının en önem verdiği konuların başında geliyor. Güvenlikle ilgili Narkasa’ya özgü bir çalışma var mı? Büyük global kripto para borsalarının ciddi sigorta fonları var ve bu, kullanıcıları rahatlatan bir özellik. Sizin de sigorta fonunuz var mı?

Narkasa Uluslararası kripto para alım satım platformlarını denetleyen Hacken(cer.live) tarafından tam profesyonel siber güvenlik” testlerine tabi tutuldu ve bu testler sonucunda, Türkiye’de 1. Sırada yer aldı, global’de ise  ilk 50’ye girmeyi başardı. Bu konuda hedefimiz öncelikle Global’de ilk 20 sonrasında da ilk 10’a girmek. Bunun yanında %100 yerli ve in-house geliştirilen platformumuzun tüm kullanıcılar için en güvenli platform olmayı öncelikli hedef aldığını belirtmek isteriz. “İhtiyad Akçesi” olarak bilinen sigorta fonlarının ise olmazsa olmaz bir özellik olduğu kanaatindeyiz.

  1. Neden bir Türk kullanıcı kripto para borsası olarak Narkasa’yı tercih etmeli?

İlerleyen günlerde gelecek regülasyonlarla birlikte kullanıcılar karşılarında gerçekten muhattap bulabilecekleri borsalara ihtiyaç duyacaklar. Bunun yanında teknik ve güvenlik özelliklerimiz için de sürekli global rakiplerimiz ile rekabet içerisindeyiz.

  1. Yerli kripto para borsalarının günlük hacimleri 1 milyar doları aştı fakat bu bazı sorunları da beraberinde getiriyor. Bazı borsalarda yoğunluk zamanlarında yavaşlama ve çökme durumları meydana gelebiliyor. Siz, böyle yoğunluklara hazırlıklı mısınız?

Sistemimiz geliştirme aşamasında 50k IOPS penetrasyon testlerine 72 saat boyunca maruz bırakıldı. Bu rakam hacim olarak dünya’da ilk 10’a giren borsalar tarafından maruz kalınan bir yük ve tüm sistem bu performans altında fonksiyonel testlere karşı başarılı oldu.

Şu ana kadar bir problem yaşamadık, yaşamayacağımızı da umut ediyoruz ancak bu konuda ki en büyük avantajımızın tüm sistemimizin ekibimiz tarafından hazırlanmış olması ve herhangi bir sorun yaşanması durumunda dışa bağımlılık olmadan hızlı bir şekilde aksiyon alınacak olmasıdır.

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Daha fazla Borsa Haberleri için: Borsa Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Bu içerik sponsorludur.

Son Yazılar

Exit mobile version