Muhabbit

Önde Gelen Kripto Para Şirketleri, Kara Para Aklamayla Mücadele Planlarını Açıkladı!

Borsalar, kara para aklamayla mücadele kurallarına uymayı amaçlayan bir sistem olan “TRUST”ı duyurdu.

kara para aklama borsalar hırsızlık

kara para aklama borsalar hırsızlık

Coinbase ve Kraken gibi önde gelen kripto para platformları, Mali Eylem Görev Gücü (FATF) tarafından yakın zaman önce yayımlanan, kara para aklama ile ilgili yeni kurallara uymak için planlarını duyurdu.

FATF tarafından hazırlanan yeni kuralların, finansal kurumların, 3.000 dolardan fazla değere sahip işlemlere ait bilgi toplamasını gerektiren “seyahat kuralı” ile ilgili olduğu biliniyor.

Hatırlanacağı üzere FATF, geçtiğimiz yıl sonbahar aylarında yaptığı açıklamada, seyahat kuralının kripto para firmaları için geçerli olduğunu açıkça belirtmişti.

FATF

Şimdi ise kurumun açıklamasına karşılık, kripto para şirketlerinden oluşan bir koalisyon, bu gerekliliğe uymak için yeni bir plan üzerinde çalışıyor. 

Yeni kurallar, üye şirketleri birbirlerine veri gönderirken uçtan uca şifreleme kullanmaya ve müşteri bilgilerini korumaya zorunlu kılıyor. Bunun yanında bir dizi güvenlik uygulaması ile veri güvenliği sağlanması hedefleniyor.

Yeni Oluşumda Dev Şirketler Yer Alıyor

Yeni oluşturulan ve TRUST adı verilen koalisyonun ilk üyeleri arasında: Anchorage, Avanti, Bitgo, bitFlyer, Bittrex, BlockFi, Circle, Coinbase, Fidelity Digital Assets SM, Gemini, Kraken, Paxos ve Robinhood gibi şirketler yer alıyor.

Coinbase’in baş avukatı Paul Grewal’a göre belirtilen bu şirketler, TRUST önerisini geliştirirken Hazine Bakanlığı’nın mali suçlara ayrılmış birimi olan FinCen’e danıştı. 

Grewal, TRUST üyeleri arasında transfer söz konusu olduğunda yeni çözümün işe yarayacağını belirtiyor. Bu nedenle de grubun üyeleri arasına, önümüzdeki aylarda daha fazla şirketin katılmasını beklediklerini de sözlerine ekliyor.

Son iki yılda FATF tartışmalarında gündeme gelen ve çözülmemiş bir diğer önemli sorun, DeFi alanındaki varlıkların seyahat kuralına nasıl uygun hale getirileceğidir. Çünkü, özellikle, merkezi olmayan protokollerin ve cüzdanların, işlem katılımcılarının adı ve adresi gibi gerekli bilgilerini nasıl toplayacağı, gündemdeki yerini korumaya devam ediyor.

İlginizi çekebilir: DeFi Nedir?

Grewal, bu tür soruların şu an için çözülmekten uzak olduğunu belirtiyor. Ancak kripto para endüstrisinde, küresel kara para aklamayla mücadele kurallarına uymanın atılacak önemli adımların başında geldiğini belirtiyor.

Daha fazla Bitcoin Haberleri için: Bitcoin Haberleri

Daha Fazla Blockchain Haberleri İçin: Blockchain Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Son Yazılar

Exit mobile version