Muhabbit

Platypus, Türünün İlk DeFi Çözümü Olan Faiz Oranı Modelini Hayata Geçiriyor!

Platformun, beklenen Faiz Oranı Modeli, 15 Mart tarihinde devreye giriyor.

Platypus-Faiz-Muhabbit

Platypus-Faiz-Muhabbit

Avalanche ağı üzerinde geliştirilen bir “stableswap” platformu olan Platypus, geçtiğimiz günlerde “Faiz Oranı Modeli” ismini verdiği yeni bir sistemin uygulamasına geçeceğini duyurmuştu.

Şimdi ise platform tarafından yapılan bir açıklamada, topluluğun uzun süredir beklediği, yeni Faiz Oranı Modelinin 15 Mart tarihinde devreye gireceği belirtildi.

Platform tarafından başlatılan bu yeni girişim yani, havuzları yeniden dengelemek için faiz oranlarını kullanmak, DeFi’da türünün ilk örneği olarak gösteriliyor. Faiz Oranı Modeli, Platypus kullanıcılarının stake edilen varlıklarından daha fazla kazanmaları için yeni fırsatlar sunuyor. Halborn denetleme merkezi tarafından denetlenen bu yeni modelin, likidite madenciliği teşvikleri yoluyla likidite havuzlarının yeniden dengelenmesini otomatikleştireceği belirtiliyor.

İlginizi çekebilir: DeFi Nedir?

Faiz Oranı Modeli Hakkında

Her zaman kazan-kazan çözümlerine çok önem verdiklerini belirten platform, kapsama oranı adını verdiği sisteminin oldukça önemli bir kavram olduğunu belirtiyor. Burada asıl önemli noktanın ise kapsama oranının yüksek olması ile orantılı olarak, stablecoin hesabına yansıtılan ödül emisyonunun da o kadar büyük olacağını belirtiliyor. Faiz Oranı Modelinin, teminat oranı manipülasyonuna karşı koruma sağladığı belirtilirken, çoğu protokolün, havuzlarını arbitraj faaliyetlerine dayalı olarak yeniden dengelediği belirtiliyor.

Kendilerinin ise yeni girişim ile birlikte, platformdaki PTP emisyonuna (stablecoin faiz oranı) dayalı olarak havuzu yeniden dengelemek için yeni bir yöntem geliştirdiklerini söylüyor. Bu yöntemin, kötü niyetli kullanıcıların fazla sermaye ile orantısız olarak büyük ödüller talep etmelerini engellediği dile getiriliyor. Bu anlamda da Platypus Faiz oranı Modeli’nin havuzu değişken faiz oranlarına göre otomatik olarak yeniden dengeleyen ilk ve tek DeFi protokolü olduğu belirtiliyor.

Çalışma Sistemi

Sistemin çalışma mantığını bir örnek ile açıklayan platform kullanıcılara sistem çalışmasının ne kadar kolay olduğunu gösteriyor. Örneğin, Platypus’ta 20.000 USDT stake ettiniz ve o sırada USDT’nin kapsama oranının USDC’den düşük olduğunu varsaydınız. Bu durumda USDC, USDT’den daha yüksek bir APR’ye sahip olacaktır. Yani, kapsama oranı ne kadar yüksek olursa, APR o kadar büyük olur.

Likidite sağlayıcıları, bu yeni sistem ile mevduatlarını yeniden tahsis ederek daha iyi getiri elde edebilirler. Bu durumda, kullanıcılar 20.000 USDT’ini geri almayı, USDC ile takas etmeyi ve ardından 20.000 USDC’yi Platypus’a yatırmayı seçebilirler. Böylece de stake edilen varlıklarından daha yüksek getiri elde edebilirler.

Yeni Sözleşmeye Geçiş İşlemi

15 Mart tarihinde devreye girecek olan yeni model için kullanıcıların yapması gerekenler ise oldukça basit olarak anlatılmış. Kullanıcıların mevcut sözleşmeden yeni sözleşmeye para taşıması gerekiyor. Aşağıda, bunun nasıl yapılacağına ilişkin adım adım bir kılavuz bulunmaktadır.

Halihazırda platform üzerinde paranız varsa, hesabınızın üst kısmında sizi yeni sözleşmenin mevcut olduğu konusunda bilgilendiren bir bildirim göreceksiniz.

Bu ekranda öncelikli olarak “Go to the migration page” düğmesini tıklayın. Bu işlem, hemen paranızı taşımayacaktır. Sizi daha fazla bilginin bulunabileceği geçiş sayfasına götürecektir. Geçiş sayfasında, eski sözleşmedeki toplam stake edilen stablecoin miktarını göreceksiniz.

Karşınıza çıkan bu ekranda “Migrate” butonuna tıklayın. Böylece tüm fonlarınız kaldırılacak ve yeni sözleşmeye taşınacaktır. Son olarak ise cüzdanınızdaki işlemi onaylayın ve işlemi sonlandırın. Bu işlemleri yaptıktan sonra fonlarınız taşınmış olacaktır.

İlginizi çekebilir: Platypus’ta Nasıl Stake Edilir?

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Bu içerik sponsorludur.

Son Yazılar

Exit mobile version