Muhabbit

Ronin Köprüsünden Çalınan 625 Milyon Dolar Başka Ağa Taşındı!

Ronin köprüsü saldırısı üzerinden uzun zaman geçse de, araştırmacılar saldırganların izlerini sürmeye devam ediyor. Çalınan varlıklar nerede?

Bir blok zinciri araştırmacı ve geliştiricisi olan ₿liteZero’ya göre; Ronin köprüsü saldırganları, çalınan varlıkları Ethereum blok zincirinden Bitcoin ağına taşıdı.

Mart 2022’de yaşanan Ronin köprüsü saldırısında saldırganlar; 625 milyon dolar değerindeki USDC ve ETH’yi, Ethereum tabanlı bir kripto para mixer’ı olan Tornado Cash’e aktarmışlardı. Tornado Cash, fon transferlerinin izlemesini zorlaştıran bir çalışma prensibine sahip. Ancak buna rağmen Tornado Cash, saldırganların son durağı olmadı ve işlemlerin daha da gizlenebilmesi için saldırganlar tarafından yeni adımlar atıldı.

İlginizi çekebilir: Axie Infinity CEO’su Ronin Saldırısı Açıklanmadan Önce Fonlarını Geri mi Çekti?

Fonlar İzleniyor

₿liteZero, çalınan fonların uzun zamandır kendisi tarafından izlendiğini ve saldırganların bu fonları Ethereum ağından Bitcoin ağına aktardığını söylüyor. Bu aktarım esnasında ise bir ağlar arası geçiş köprüsü ile birkaç merkeziyetli kripto para borsası kullanılmış.

Kripto Para Borsaları da Kullanıldı

Araştırmacıya göre saldırganlar; çalınan fonları Tornado Cash üzerinden çektikten sonra yaklaşık 6.250 ETH’yi (20,72 milyon dolar) merkeziyetli kripto para borsalarına gönderdiler. Bu borsalar ise Binance, Huobi ve FTX olarak karşımıza çıkıyor. Ardından ise fonlar, Kuzey Kore merkezli bir kripto para mixer’ı olan Blender’a gönderildi.

Mayıs 2022’de Amerika Birleşik Devletleri Hazine Bakanlığı, Blender adreslerine yaptırım uygulama kararı almıştı. Kararın sebebi olarak ise; Ronin saldırısında çalınan fonların 20,5 milyon dolarlık kısmının bu adresler üzerinden yönetildiğini belirtmişti.

₿liteZero, yaptığı araştırmalar sonucunda ABD Hazine Bakanlığı’nın açıklamalarının tutarlı olduğunu yazdı. Ona göre merkeziyetli kripto para borsalarından aynı Blender adreslerine aktarılan toplam tutar 20.72 milyon dolar.

İlginizi çekebilir: Çalınan Ethereum’ların Yüzde Kaçı Tornado Cash ile Aklandı?

Çalınan Fonlar Bitcoin Ağına Taşındı

Çalınan varlıkların geri kalanı ise, 1inch veya Uniswap kullanılarak saldırganlar tarafından renBTC’ye çevrildi. renBTC; Ethereum ağı üzerinde yer alan ve Ren Protocol ürünü olan wrapped (sarılmış) BTC anlamına geliyor. Ren Protocol; varlıkların blok zincirleri arasında geçiş yapabilmesine olanak tanıyor ve bu sayede saldırganlar Ethereum ağı üzerindeki varlıklarını Bitcoin ağına taşımışlar.

Çalınan varlıklar Bitcoin ağına taşındıktan sonra ise, kripto para mixer’ları olan ChipMixer ve Blender gibi platformlara gönderilmişler. Araştırmacı, iz sürmeye devam ettiklerini ve saldırganların kimliklerini tespit etmek için çalıştıklarını söylüyor. Ancak bu sürecin çok daha karmaşık olacağını da sözlerine ekliyor.

İlginizi çekebilir: OFAC Açıkladı: Axie Infinity’nin Ronin Bridge’ine Kuzey Koreli Hacker Grubu Saldırdı!

Daha fazla Blockchain haberi için: Blockchain Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Son Yazılar

Exit mobile version